×

Każdy z nas ma na twarzy pod nosem niewielki rowek. Nie bez powodu, mamy go od urodzenia!

Wszyscy ją mamy, jednak czy pełni jakąkolwiek funkcję w naszym życiu? Okazuje się, że tak! Mowa tutaj o małym rowku, który biegnie od Twojej górnej wargi w kierunku nosa. Ten widoczny dołeczek to inaczej rynienka podnosowa. Jest tak samo wszechobecna na ludzkiej twarzy jak oczy, nos czy uszy.

Niektórzy twierdzą, że to ślad po palcu anioła stróża, który położył na naszych ustach. Naukowcy są jednak nieco innego zdania.

ANDREY MISCHCHENKO/SHUTTERSTOCK
ANDREY MISCHCHENKO/SHUTTERSTOCK

Rynienka ma swój początek już w łonie matki. Wszystko odnosi się do etapu tworzenia twarzy. To miejsce, w którym dochodzi do połączenia wyrostków szczękowego i nosowego środkowego.

„To fragment twarzy, który wszystkie puzzle finalnie łączy w jedną, spójną całość” – wyjaśnia dr Michael Mosley w programie emotiwanym na BBC.

„Trzy główne części tej układanki schodzą się do górnej wargi tworząc widoczny rowek, którym jest rynienka podnosowa.”

Jej rozwój następuje w łonie matki między drugim, a trzecim miesiącem. Jeśli z przyczyn genetycznych lub środowiskowych rynienka nie zostanie wytworzona, nie pojawi się już nigdy.

Rowek ten nie jest co prawda używany przez nas za życia. Jest jednak niezbędnym elementem układanki tworzącej naszą twarz. Bez niego z pewnością nie wyglądałaby tak, jak wygląda teraz.

Może Cię zainteresować

zamknij