Rosyjskie uderzenie na Ukrainę. Skuteczny atak na śmigłowce Mi‑8
18.03.2024 10:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rosyjskie siły zbrojne, które ostatnio doznały znaczących strat w obszarze lotniczym, skutecznie odpowiedziały Ukraińcom. W internecie pojawiło się wideo ukazujące skuteczny atak na ukraińskie śmigłowce Mi-8. Czym uderzyli?
W samym tylko lutym tego roku Ukraińcy zdołali zestrzelić 10 bombowców Su-34 oraz kilka myśliwców Su-35, a także bardzo ważny samolot do wczesnego ostrzegania A-50. Mimo to przewaga w powietrzu wciąż pozostaje po stronie Rosjan, którzy dysponują znacznie obszerniejszym arsenałem jednostek. Dla sił ukraińskich każdy samolot oraz śmigłowiec ma olbrzymią wartość, a tym razem ich straty były odczuwalne.
Atak na ukraińskie śmigłowce Mi-8
Materiał filmowy ukazujący moment ataku w obwodzie zaporoskim skomentował analityk wojskowy Jarosław Wolski. Na swojej stronie w serwisie X zauważył, że system rosyjski do rozpoznawania i ataku działa obecnie dużo skuteczniej niż na początku konfliktu z Ukrainą. Zdaniem eksperta, do ataku użyto rakiet z głowicą kasetową, prawdopodobnie z systemu Tornado, a następnie uderzono amunicją precyzyjną. Z dostępnych informacji wynika, że dwie ukraińskie maszyny zostały zniszczone, a trzecia uszkodzona w taki sposób, że pilotom udało się odlecieć.
Śmigłowiec Mi-8 (oznaczenie NATO: Hip) to konstrukcja pochodząca z czasów ZSRR, którego początki sięgają lat 60. ubiegłego wieku. Pomimo upływu lat, wciąż jest użyteczny, a w obliczu konfliktu w Ukrainie obie strony wykorzystują te maszyny. Określany jako uniwersalny śmigłowiec, głównie stosowany do transportu żołnierzy i ludności cywilnej, choć występują także wersje przeznaczone dla VIP-ów, do przenoszenia paliwa czy nawet do zakładania i niszczenia pól minowych.
Możliwości śmigłowców Mi-8
Dimensionalnie śmigłowce Mi-8 przekraczają 25 m długości, z średnicą wirnika wynoszącą 21,91 m. W typowej konfiguracji mogą przewieźć do około 30 żołnierzy lub 4000 kg ładunku. Ich maksymalna prędkość dochodzi do 250 km/h, a maksymalny pułap lotu to około 4500 m.
Te maszyny znalazły również zastosowanie w misjach bojowych. Uzbrojenie zależy od wersji - standardowo wyposażone są przeważnie w karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm i 12,7 mm. Niektóre modele posiadają bardziej zaawansowaną broń, w tym systemy walki elektronicznej oraz miejsce na pociski antytankowe (głównie 9M17P Skorpion i 9M14 Malutka).