×

Rosyjski samolot na polskim niebie. Mimo zamknięcia przestrzeni powietrznej!

Rosyjski samolot na polskim niebie. Stalowy ptak wleciał w naszą przestrzeń powietrzną dzisiaj nad ranem. Jak to możliwe, skoro dla wszystkich rosyjskich samolotów została ona zamknięta? Czy to oznacza, że Rosjanie zupełnie nic nie robią sobie z wprowadzanych sankcji? Na szczęście nie.

Zamknięcie przestrzeni powietrznej dla wszystkich rosyjskich samolotów

Unia Europejska zdecydowała o zamknięciu całej swojej przestrzeni powietrznej dla wszystkich cywilnych samolotów rosyjskich.

Unia Europejska zamyka swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji i kontrolowanych przez Rosję, w tym prywatnych odrzutowców oligarchów

– ogłosiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Layen.

Do tych krajów dołączyły już także Wielka Brytania, Norwegia, Kanada, Macedonia Północna, Albania i oczywiście Ukraina i Mołdawia.

Rosyjski samolot na polskim niebie

Rosyjski samolot Ił-76 nad ranem wleciał w polską przestrzeń powietrzną w okolicach Suwałk. Następnie przeleciał nad Warszawą, Krakowem i wylądował w Bratysławie. Zapis lotu stalowego ptaka został opublikowany przez Flighradar, co nie bez powodu wywołało wśród polskich internautów duże poruszenie, a nawet paniczny strach.

Przypomnijmy, że w wyniku ataku Rosji na Ukrainę, rząd polski (i nie tylko) zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla wszystkich rosyjskich samolotów. Tym razem zrobiono jednak wyjątek, o czym poinformował reporter RMF FM.

rosyjski samolot na polskim niebie
Wikimedia Commons

Zgodę na lot poprosiła słowacka strona. Ten miał być zaplanowany jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jak podaje reporter RMF FM, samolot transportował bardzo ważne części do infrastruktury krytycznej, a dokładniej do słowackiej elektrowni jądrowej. Po rozmowach dwóch stron – polskiego i słowackiego rządu – zgoda została wydana, by ten jeden rosyjski samolot mógł przelecieć nad Polską.

Dzisiejszy lot z Federacji Rosyjskiej przez Polskę na Słowację był przeprowadzony na prośbę strony słowackiej i uzyskał stosowne zgody

– zapewnił w krótkim komunikacie Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Na chwilę obecną nie ma więcej tego typu zgłoszeń i planowanych wyjątków, w związku z czym polskie niebo zostaje bezwzględnie zamknięte dla rosyjskich samolotów.

Źródła: www.rmf24.pl, wydarzenia.interia.pl
Fotografie: Wikimedia Commons (miniatura wpisu), commons.wikimedia.org

Może Cię zainteresować

zamknij