×

Rosja szykuje się do wojny? Ostatnia wypowiedź może o tym świadczyć

Rosja przygotowuje się do wojny? Rosyjski niedźwiedź od lat utrzymuje miano supermocarstwa. Jak widać, siła jest jedną z głównych kart, którymi Rosja może zagrać. Potwierdzają to słowa szefa ich wywiadu.

Rosja przygotowuje się do wojny? Niepokojąca wypowiedź

Federacja Rosyjska nie kryje tego, iż będzie dążyć do bycia potęgą na arenie międzynarodowej. Obecnie trwają mocne przygotowania do powiększenia potencjału militarnego naszego wschodniego sąsiada. Oliwy do ognia dolał Siergiej Naryszkin, szef wywiadu, który nie kryje, iż silna armia jest podstawą pokoju dla danego państwa.

W obecnej sytuacji, która jest alarmująca, musimy zintensyfikować nasze starania zmierzające do zwiększenia zdolności obronnych naszego kraju. Jak to mówią – jeśli chcesz pokoju, przygotuj się na wojnę – stwierdził Siergiej Naryszkin

Rosja motywuje do militaryzmu nie tylko dorosłych, ale także młodzież. Rosyjskie ministerstwo obrony pochwaliło się, że założone prawie trzy lata temu pododdziały „Junarmii” liczą już ponad 300 000 chłopców i dziewczynek. Minister Szojgu wydał jednak polecenie, by ta liczebność zwiększyła się w ciągu najbliższych pięciu miesięcy o kolejne 200 tysięcy osób.

Konflikt ze Stanami Zjednoczonymi

Odkąd Donald Trump wygrał wybory w USA, jego rządy są atakowane za prorosyjskie podejście, choć ciężko uznać te argumenty za zasadne. Rosja wciąż atakuje Stany za ich politykę i nie są to drobne spory. Szef rosyjskiej służby wywiadu zagranicznego, cytowany przez TASS odniósł się do wielkiego brata za oceanu:

Jedyne, co robią USA, to podkopują międzynarodowy system bezpieczeństwa – oświadczył szef rosyjskiej służby wywiadu zagranicznego, cytowany przez TASS

Obecnie główną kością niezgody jest konflikt w Syrii. Rosja mocno zacieśniła współpracę z Turcją, a USA straciło przychylność w regionie, po tym jak zdradziło Kurdów i wycofało swoje wojska. Turcja oficjalnie rozpoczęła działania zbrojne w północnej Syrii. W sieci błyskawicznie pojawiły się pierwsze, brutalne nagrania i obrazy ukazujące przemoc.

Dodatkowo niedługo wygaśnie Traktat „New START” podpisany w 2010 roku. Podpisy na dokumencie złożyli ówcześni prezydenci USA i Rosji, odpowiednio Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew. W ramach traktatu każda ze stron zobowiązała się do ograniczenia liczby swoich głowic nuklearnych dla pocisków ICBM i SLBM. Po jego wygaśnięciu Rosja zapewne wróci do pełnej produkcji broni jądrowej

Świat pełen kryzysów

Stabilność światowa jest mocno zachwiana. Praktycznie w każdym rejonie świata mamy jakieś lokalne konflikty bądź protesty. Na globie w tym momencie mamy: nieustające protesty w Hongkongu, krwawe protesty w Iraku, rosnące w siłę protesty w Iranie, kontynuację antyrządowych protestów w Chile, starcia zwolenników zbiegłego prezydenta Moralesa z policją i wojskiem w Boliwii, antyrządowe protesty w Gruzji, Libanie i Haiti, wielka antyrządowa demonstracja w Czechach, niewielkie, ale wciąż trwające protesty Żółtych Kamizelek we Francji, manifestacje w Katalonii.

Niedawno znany wróżbita Krzysztof Jackowski wypowiadał się o III Wojnie Światowej. Czyżbyśmy stali na progu kolejnego konfliktu o zasięgu światowym?

Źródła: www.o2.pl, www.defence24.pl
Fotografie: Pixabay, imgur.com

Może Cię zainteresować

zamknij