×

Rosja potwierdza użycie broni termobarycznej w Ukrainie. Czy za to odpowie?

Rosja potwierdza użycie broni termobarycznej w Ukrainie. Jak podaje brytyjskie ministerstwo obrony, rosyjski resort obrony przyznał się, że armia korzysta z systemów artylerii rakietowej TOS-1A. Tymczasem korzystanie z ciężkich miotaczy ognia jest bardzo niebezpieczne, a ich użycie jest ściśle regulowane przez prawo wojenne.

Rosja potwierdza użycie broni termobarycznej w Ukrainie

Dotychczas stosowanie broni termobarycznej w Ukrainie było jedynie niepotwierdzonym oficjalnie domysłem. Dziś już wiemy, że wyrzutnie rakiet TOS-1A zostały rozmieszczone na terenie Ukrainy, gdzie są wykorzystywane przez rosyjskie wojska. Doniesienia na ten temat potwierdziło brytyjskie ministerstwo obrony w środę wieczorem na Twitterze.

Rosja potwierdziła, że używała broni termobarycznej w Ukrainie

– poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak działa broń termobaryczna?

Z wyrzutni rakietowej TOS-1A wystrzeliwana jest niszczycielska amunicja termobaryczna nazywana także bombami próżniowymi lub paliwowo-powietrznymi. Po trafieniu w cel (rakiety mają zasięg od 400 do 6000 m), w powietrzu rozpyla się materiał łatwopalny, tworząc z nim wybuchową mieszaninę.

W najbliższym otoczeniu dochodzi także do wyssania całego tlenu, w wyniku czego dochodzi do potężnej eksplozji – w strefie zero panuje temperatura dochodząca nawet do 3 tys. stopni Celsjusza. Ponadto, eksplozja trwa dłużej niż w przypadku konwencjonalnego materiału wybuchowego. Powstają skoki ciśnienia i podciśnienia, które są w stanie rozerwać płuca.

Podsumowując, trafienie rakiet w dany obszar oznacza praktycznie stuprocentową śmiertelność. Należy przy tym zaznaczyć, że nie zawsze zgon następuje natychmiast.

Użycie broni termobarycznej jest ściśle regulowane przez prawa wojny

Używanie broni termobarycznej nie jest bezwarunkowo zakazane. Jest natomiast ściśle regulowane przez prawa wojny. Stosowanie tej broni jest zakazane w sytuacjach, gdy zagraża ludności cywilnej, gdy zniszczenia są nieproporcjonalnie duże do korzyści militarnych lub gdy powoduje niepotrzebne cierpienie.

Nie może być użyta przeciwko celom wojskowym, jeśli zagraża ludności cywilnej… Wideo pokazuje prezydenta Putina używającego TOS-1A przeciwko Ukrainie. Jeśli prezydent Putin celowo używa systemu TOS-1A przeciwko ludności cywilnej, jest to nielegalne

– wskazano w materiale opublikowanym przez brytyjskie ministerstwo obrony.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu sekretarz prasowa Białego Domu Jen Psaki oznajmiła, że gdyby doniesienia o używaniu broni termobarycznej przez Rosjan okazały się prawdziwe, „byłaby to potencjalnie zbrodnia wojenna”.

Dodajmy, że Rosja używała już broni termobarycznej w Czeczenii i Afganistanie.

Źródła: tech.wp.pl, www.gazetaprawna.pl, twitter.com
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Instagram, Wikimedia Commons

Może Cię zainteresować