×

Rodzice chcieli nadać synkowi nietypowe imię. Interweniowała Rada Języka Polskiego

Nietypowe imiona stają się coraz popularniejsze wśród naszego społeczeństwa. Pomimo tego, że Polska jest krajem dość tradycjonalistycznym, to nie brakuje rodziców, którzy za wszelką cenę chcą wyróżnić swojego potomka na tle innych dzieci. Tak było i w tym przypadku. Rodziciele chcieli nazwać dziecko „Yoda”. Urząd Stanu Cywilnego był zmuszony skonsultować się w tej kwestii z Radą Języka Polskiego.

Rodzice chcieli nazwać dziecko „Yoda”

Coraz więcej rodziców pragnie, aby ich dziecko wyróżniało się pośród rówieśników. Decydują się więc nadać maleństwu nietypowe i oryginalne imiona. Inspiracjami dla nich są w większości te ulubionych sportowców, piosenkarzy czy aktorów. Zdarzają się jednak i takie motywowane kwiatami czy fikcyjnymi postaciami z bajek lub filmów.

Potwierdzamy, oryginalne imię pozwala wyróżnić się spośród tradycyjnych. Jednak istnieje pewna granica swobody wyboru. Wszystko dlatego, że niektórzy rodzice w swojej kreatywności po prostu przesadzają. Pewni rodziciele z Warszawy chcieli nazwać dziecko „Yoda”. Czy w Polsce jest to możliwe?

Pixabay

Pixabay

Imię „Yoda” nie jest zgodne z zasadami polskiej pisowni

Rodzice tego chłopca, zainspirowani imieniem noszonym przez zielonoskórego bohatera “Gwiezdnych wojen”, postanowili nadać takie drugie imię swojemu synowi. Jednak Urząd Stanu Cywilnego musiał zasięgnąć w tej kwestii opinii Rady Języka Polskiego. Tam też pojawiły się pewne wątpliwości czy niespotykane imię przyniesie dziecku więcej korzyści czy wręcz przeciwnie. Specjalistka zwróciła uwagę na rozbieżność pomiędzy zapisem, a wymową oraz na brak zgodności z zasadami pisowni języka polskiego.

Trudno przewidzieć, czy skojarzenie z istotą o zielonej skórze przyniesie krzywdę dziecku, które będzie nosiło jej imię. Jeśli chodzi o formę imienia i jego zgodność z zasadami polszczyzny, to należy odpowiedzieć, że nie jest to imię występujące w języku polskim oraz że jego forma jest nietypowa dla naszego języka, gdyż występuje rozbieżność między wymową a pisownią (litera y jest wymawiana jako [j]).

– wyjaśniła dr hab. Katarzyna Kłosińska.

Pomimo tego, że rodzice chcieli nadać „Yoda” jako drugie imię synowi, Rada Języka Polskiego nie była pewna czy nie przyniesie to dziecku krzywdy. Dodatkowo imię to nie występuje w naszym języku. Czy w Polsce istnieją granice wyboru imion dla dzieci?

Zasady wyboru imion

Zgodnie z przepisami rodzice dziecka mają prawo nadać mu jedno lub dwa imiona. W rzeczywistości Urząd Stanu Cywilnego odmawia nadania konkretnego imienia tylko w sporadycznych przypadkach:

  • imię nie pozwala odróżnić płci dziecka
  • imię jest ośmieszające, obraźliwe lub ma formę zdrobniałą
  • imię nie jest zgodne z polskimi regułami gramatycznymi i ortograficznymi
Źródła: www.edziecko.pl
Fotografie: Pexels (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować