×

Lewandowski odznaczony przez prezydenta trzecim najważniejszym orderem w Polsce

Podczas dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim, Robert Lewandowski został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Robert Lewandowski odznaczony przez prezydenta

W poniedziałek (22 marca) prezydent Andrzej Duda odznaczył Roberta Lewandowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Cała uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim, na której obecny był m.in prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Kapitana drużyny narodowej i piłkarza Bayernu Monachium wyróżniono za wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie Polski na arenie międzynarodowej.

Duda w przemowie po wręczeniu orderu zwrócił się do Lewandowskiego:

Wielce szanowny nasz bohaterze, nasz bohaterze narodowy. To wielka dla mnie chwila, że mogę wręczyć panu, wspaniałemu piłkarzowi, absolutnie jednemu z najlepszych na świecie, to wysokie państwowe odznaczenie. Powiedział pan ładne zdanie, że nie liczy trofeów, tylko myśli o kolejnych. Są jeszcze trzy wyższe odznaczenia od tego, które pan dzisiaj otrzymał. Wierzę, że pan je zdobędzie, bo jest pan wciąż młody, wciąż na fali wznoszącej.

Prezydentowi nie umknęło także, że piłkarz nad wyraz często podkreśla swoje pochodzenie i jest dumny z bycia Polakiem:

Pan buduje dobre imię Rzeczpospolitej. Jest pan kapitanem reprezentacji, ma patriotyczne poglądy, które demonstruje. Bardzo serdecznie za to wszystko dziękuję. Proszę przekazać też podziękowania małżonce za to, że pomaga drugiej osobie, że razem pamiętacie o innych, że działacie na polu charytatywnym. To budzi najwyższy szacunek.

Robert Lewandowski odznaczony przez prezydenta
Twitter

„Nigdy nie wstydziłem się tego, skąd pochodzę”

Sam Robert Lewandowski także zabrał głos:

Piłka nożna to przede wszystkim sport drużynowy. To, co osiągam, na co tak ciężko pracuję, to też zasługa trenerów, kolegów z boiska, sztabu, który pracuje na to wszystko, jak i również rodzina (…) Chcę dumnie reprezentować kraj niezależnie od tego, czy gram w klubie czy w reprezentacji Polski. Zawsze z tyłu głowy będzie to, skąd się pochodzi. Nigdy nie wstydziłem się tego, skąd pochodzę (…) Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że sport, piłka nożna, nie jest łatwą dyscypliną. Oczekiwania są duże i trzeba temu sprostać. Ja się tego nie boję. Zawsze lubiłem mierzyć wysoko. Czasem zdarzają się, błędy, wpadki, ale po to jesteśmy ludźmi, żeby wyciągać z tego wnioski.

– mówił wzruszony. Na koniec piłkarz przekazał bukiet białych kwiatów Agacie Dudzie.

Nie da się ukryć, że Robert Lewandowski w swojej karierze osiągnął już wiele. W grudniu 2020 roku wygrał plebiscyt FIFA na Piłkarza Roku, pokonując m.in. Cristiano Ronaldo i Leo Messiego. W tym samym roku wraz z Bayernem Monachium wygrał Ligę Mistrzów, Bundesligę i Puchar Niemiec. Obecnie jest blisko pokonania rekordu Gerda Mullera, czyli zdobycia więcej niż 40 goli w jednym sezonie Bundesligi.

Już niedługo reprezentacja Polski z Robertem Lewandowskim na czele rozegra mecze eliminacyjne do mistrzostw świata. Kadra pod wodzą Paulo Sousy zmierzy się z Węgrami (25 marca), Andorą (28 marca) i Anglią (31 marca).

Robert Lewandowski odznaczony przez prezydenta
Twitter

Źródła: sport.onet.pl, gol24.pl, www.polsatnews.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij