Renesans bloków z wielkiej płyty. Powrót do mieszkań PRL

  Renesans bloków z wielkiej płyty. Powrót do mieszkań PRL

  Renesans bloków z wielkiej płyty. Powrót do mieszkań PRL
  Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ChemiQ
  19.04.2024 12:02

  Bloki z wielkiej płyty powstawały w okresie PRL-u. Miały przetrwać jedynie kilka dekad, jednak przerosły oczekiwania pod względem trwałości. Mieszkania w tych budynkach z lat siedemdziesiątych cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród Polaków.

  Mieszkania w budynkach wykonanych z wielkiej płyty były uważane za gorsze jakościowo. Problemy techniczne, przestarzałe systemy i duże skupiska ludzi –wszystko to przyczyniło się do tego, że większość ludzi wolało inwestować w nowe nieruchomości.

  Karolina Klimaszewska, która jest starszą analityczką Otodom, zauważa, że dzięki programom termomodernizacji i renowacji, takie budowle stają się lepiej ocieplone i odnawiane. Mimo, że procesy te bywają wolne i wiele zależy od decyzji podjętych przez zarządy spółdzielni mieszkaniowych, to remonty sprawiają, że aktualnie budynki z wielkiej płyty nie są już automatycznie kojarzone z gorszym standardem mieszkania.

  W minionym roku nastąpił zwrot w sprzedaży mieszkań umieszczonych w blokach z okresu PRL. W dużym stopniu przyczyniły się do tego rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych, które ożywiły rynek nieruchomości wtórnych. Niektórzy z potencjalnych kredytobiorców zdecydowali się na zakup mieszkań w blokach z wielkiej płyty.

  Kontynuacja artykułu znajduje się poniżej załączonego materiału wideo

  Tańsze mieszkanie w bloku z płyty?

  W styczniu i lutym bieżącego roku zaobserwowano wzrost o 39 proc. liczby wyszukiwań mieszkań w blokach z wielkiej płyty w porównaniu do zeszłęgo roku, na portalu Otodom. Obecnie najwięcej ofert sprzedaży pojawia się w województwach: mazowieckim, dolnośląskim oraz śląskim.

  Karolina Klimaszewska podkreśla, że obserwuje się zmniejszenie liczby ofert mieszkań w budynkach wielkopłytowych we wszystkich miastach wojewódzkich, zwłaszcza na Mazowszu, gdzie liczba dostępnych ofert sprzedaży spadła z ponad 1700 w lipcu 2023 do nieco ponad 1300 na początku tego roku.

  Stolica liderem pod względem wartości mieszkań w blokach z wielkiej płyty . W Warszawie ceny za metr kwadratowy przekraczają 15 tys. zł. Na kolejnym miejscu znajduje się Kraków z ceną przekraczającą 14 tys. zł za metr kwadratowy. Najmniej zapłacimy za mieszkanie w Łodzi (7,7 tys. zł za m2) oraz w Katowicach (8 tys. zł za m2).

  Okazały się trwalsze niż przewidywano.

  Bloki z wielkiej płyty to wielorodzinne konstrukcje, które powstały z betonowych prefabrykatów produkowanych w tak zwanych fabrykach domów, w epoce PRL. Wtedy przypuszczano, iż ich żywotność będzie wynosiła od 50 do 70 lat, ale współcześni eksperci oceniają, że mogą one przetrwać nawet do 120 lat.

  Pierwszy polski blok z wielkiej płyty powstał w 1958 roku na terenie warszawskich Jelonek. Co więcej, 3/4 takich budynków zostało wzniesionych w latach 1971–1988.

  Około 60 tys. bloków z wielkiej płyty znajduje się na polskim rynku, co daje łącznie około 4 mln mieszkań. Z danych Otodom wynika, że zamieszkuje je prawie 12 mln osób.

  Największe osiedla z wielkiej płyty

  W Polsce znane są osiedla z wielkiej płyty: Falowiec w Gdańsku, Łódzki "Manhattan", Katowickie "Kukurydze" z brutalistyczną architekturą, Wrocławski "Mrówkowiec" i poznańska "Deska", najdłuższy budynek miasta. Jest również warszawski "Pekin" z 22 galeriowymi blokami.

  Źródło artykułu:o2pl
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także