×

Religijne czasopismo oskarżone o rasizm. „Lampa bez oliwy jest ciemna…”

Religijne czasopismo oskarżone o rasizm. Podczas lekcji religii uczniowie szkoły podstawowej otrzymali archiwalny egzemplarz miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”, w którym znajdowała się grafika niezgodna z obecnym porządkiem świata. Na zdjęciu widnieje czarnoskóre dziecko, które w przewrotny sposób interpretuje biblijny werset.

Modlitwa nie rozjaśnia skóry

Uczniowie wrocławskiej szkoły podstawowej podczas lekcji religii otrzymali do przeczytania numer „Małego Gościa Niedzielnego”, w którym znalazła się nietypowa grafika. Na jednej ze stron wydrukowano rysunek przedstawiający czarnoskórego chłopca. W dymku znajdującym się nad głową dziecka można przeczytać, że żałuje, że nie jest białe. Chłopak mówi, że:

Szkoda, że modlitwa nie rozjaśnia także skóry.

Zdjęcie pochodzi z archiwalnego wydania miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”. Artykuł został stworzony w 2008 roku i dotyczy omówienia fragmentu z Ewangelii świętego Mateusza. Odnosi się do przypowieści o pannach roztropnych i nierozsądnych. Bardzo prawdopodobne, że autor artykułu posłużył się porównaniem do koloru skóry, aby ułatwić dzieciom i młodzieży zrozumienie dość trudnego, duchowego przekazu. Niestety w nagłówku tekstu padły słowa, które mogą mieć dla niektórych wydźwięk rasistowski.

Lampa bez oliwy jest ciemna, człowiek bez modlitwy też.

Sprawą zaniepokoili się rodzice uczniów. Dorośli zauważyli, że podczas jednej z lekcji religii dzieci otrzymały ulotkę o podobnym charakterze. Sprawą zainteresował się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Religijne czasopismo oskarżone o rasizm

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zgłosił sprawę do prokuratury. Na facebookowej stronie organizacji możemy przeczytać:

Zawiadamiamy prokuraturę o propagowaniu rasizmu i deprawowaniu dzieci przez osoby związany z kościołem katolickim w Polsce.

Redaktor naczelna „Małego Gościa Niedzielnego”, Gabriela Szulik udzieliła wywiadu „Gazecie Wyborczej”, w którym stwierdziła, że artykuł nie miał na celu obrazić kogokolwiek. Autorzy nawet nie dostrzegli, że grafika czy tekst mogą nieść w sobie rasistowskie przesłanie.

To wpadka, niezręczność. Nie było naszym zamiarem obrażać kogokolwiek, bo nie mamy rasistowskich poglądów. Do głowy by mi nie przyszło, że to może mieć podtekst rasistowski, bo po prostu nie mam takich myśli.

Kościół katolicki z pewnością nie miał na celu propagowania nienawiści, ponieważ sam bardzo często staje się jej ofiarą.

Rozjaśnianie skóry

Warto przypomnieć, że wspomniana grafika budziła emocje już w 2008 roku. Powstała w ramach duszpasterskiej pomocy w kościołach oraz na lekcjach religii i miała związek z trendem na rozjaśnianie skóry przez Afrykanów.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych unika podawania szczegółów sprawy. Właścicielem instytucji jest Rafał Gaweł. Mężczyzna przed dwoma laty został skazany za przestępstwa gospodarcze. Oszukał jeden z banków na kwotę ponad 200 tys. złotych oraz oraz Fundację Batorego na ponad 100 tys. złotych. W 2019 roku pomimo pozbawienia paszportu Gaweł uciekł do Norwegii.

W przeszłości instytucja zajmowała się także obroną Viki Gabor przed atakami rasistowskimi. Sprawę przegrała.

Fotografie: Facebook, Twitter

Może Cię zainteresować