×

Rekordowo wysoka kara za przemoc wobec zwierząt. Oprawca usłyszał wyrok

Sąd Okręgowy w Szczecinie zasądził wyrok w wysokości 5 lat pozbawienia wolności za znęcanie się nad zwierzętami. Rekordowo wysoka kara za przemoc wobec zwierząt może pomóc w walce z osobami znęcającymi się nad czworonogami.

Rekordowo wysoka kara za przemoc wobec zwierząt

To pierwszy w historii tak wysoki wyrok za znęcanie się nad zwierzętami. Sąd postanowił ukarać 20-letniego mężczyznę karą 3,5 roku pozbawienia wolności, która wzrosła do 5 lat po dodaniu wyroku za rozbój. Kiedy Patryk M. został przygarnięty przez rodzinę, która posiadała dwa koty nic nie zapowiadało, że dojdzie do tragedii. Niedługo po wprowadzeniu się mężczyzny domownicy zauważyli, że zachowanie zwierząt uległo znaczącej zmianie. Stały się nieufne i strachliwe. Rodzina zaobserwowała również, że na ich ciałach widoczne są rany. Pewnego dnia mieszkańcy natknęli się przed domem na leżącego w kałuży krwi kota. Tuż obok niego znajdowało się żelazko. Patryk M. tłumaczył domownikom, że miał miejsce nieszczęśliwy wypadek. Wkrótce okazało się, że zdarzenie nie było przypadkowe. Gdy stan drugiego kota uległ pogorszeniu, rodzina udała się do weterynarza. Okazało się, że zwierzę ma złamaną miednicę. Lekarz stwierdził, że nie może być mowy o wypadku. Do uszkodzenia ciała kota musiało dojść w wyniku celowego działania. Wówczas właściciele chorego zwierzęcia złożyli na policji zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Śledztwo ujawniło, że młody mężczyzna został wyrzucony z rodzinnego domu po tym jak podejrzewano go o zabicie psa ze szczególnym okrucieństwem. 20-latek kopał zwierzę tak długo, aż umarło. Później wyrzucił jego ciało na śmietnik. Policjantom udało się też ustalić, że Patryk M. ma na swoim koncie rozbój, groźby karalne i zniszczenie mienia.

Szczególne okrucieństwo

Organizacje broniące praw zwierząt od lat domagają się podwyższenia kar za bestialstwo wobec zwierząt. Bardzo często wyroki, które zapadają nie są satysfakcjonujące, a przestępcom udaje się uniknąć poniesienia odpowiedzialności. Kilka miesięcy temu głośno było o skandalicznej sytuacji, kiedy to działacze organizacji broniącej praw zwierząt, zostali ukarani mandatem, ponieważ usiłowali pomóc maltretowanym przez dzieci zwierzętom. Odkąd prawo uległo zaostrzeniu, wprowadzone zostały obowiązkowe kary za znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. W przypadku Patryka M., sąd wziął pod uwagę apelację oskarżycieli i zdecydował się podwyższyć karę jednostkową orzeczoną do 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. W efekcie łączna kara pozbawienia wolności wyniesie 5 lat. Oskarżony otrzymał zakaz posiadana zwierząt przez 5 lat. Będzie również musiał zapłacić 3 000 złotych na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Wyrok jest prawomocny.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij