Rekordowa weryfikacja dłużników: 8 mln Polaków prześwietlonych w 2023 roku

  Ponad 8 mln osób, czyli 26 proc. dorosłych Polaków, w ubiegłym roku sprawdziły banki
  Ponad 8 mln osób, czyli 26 proc. dorosłych Polaków, w ubiegłym roku sprawdziły banki
  Źródło zdjęć: © Getty Images | Tatyana

  18.03.2024 09:41

  Zalogowani mogą więcej

  Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  W bieżącym roku 26 proc. dorosłych mieszkańców Polski, co przekłada się na ponad 8 milionów osób, zostało zweryfikowanych przez banki i przedsiębiorstwa za pośrednictwem Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Niektóre osoby podlegały wielokrotnej weryfikacji.

  Z dostępnych danych wynika, że w rejestrze BIG InfoMonitor zarejestrowanych jest blisko 2,1 miliona osób posiadających zaległości w płatnościach, takie jak nieopłacone rachunki telefoniczne, zobowiązania alimentacyjne, koszty procesów sądowych, kary za nieposiadanie biletów komunikacji miejskiej, opłaty za wynajem nieruchomości oraz zaległości w spłacie pożyczek. Łączna suma zadłużenia tych osób zbliża się do 47 miliardów złotych.

  Rektor jednej z najlepszych uczelni biznesowych na świecie - prof.Grzegorz Mazurek :Biznes Klasa #22

  W roku 2023 rekordowa liczba osób, dokładnie 8,15 miliona, została sprawdzona przez banki i przedsiębiorstwa, co oznacza, że dotyczy to jednej czwartej dorosłej populacji w Polsce, czyli 26 procent. Zanotowano również przypadki wielokrotnych weryfikacji jednych osób.

  Zainteresowanie weryfikacją wiarygodności płatniczej dotyczy osób w każdym przedziale wiekowym i obu płci. Szczególnie zwiększyło się to wśród ludzi młodszych niż 30 lat (z 16 procent do 18 proc.), podczas gdy w grupie osób starszych niż 70 lat zainteresowanie nieco spadło (z 7,4 proc. do 6,8 proc.). Zdecydowana większość badanych, czyli prawie połowa, to osoby w wieku od 31 do 50 lat.

  O wpisie do rejestru dłużnik musi wiedzieć

  BIG InfoMonitor ostrzega, że zgłoszenie do rejestru jest dokonywane zawsze po uprzednim poinformowaniu dłużnika. Dłużnik jest informowany o planowanym wpisie oraz jego powodzie na 30 dni przed wprowadzeniem do rejestru z powodu zadłużenia wynoszącego co najmniej 200 złotych.

  Biuro Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor odgrywa kluczową rolę w zbieraniu i udostępnianiu informacji dotyczących wiarygodności płatniczej uczestników rynku gospodarczego.

  Źródło artykułu:PAP
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także