×

Rejestracja na szczepienia na COVID-19. Podano konkretny termin zapisów

Rejestracja na szczepienia na COVID-19 ruszy już niebawem. Rządzący podali datę, od której rozpocznie się wpisywanie na listę przedstawicieli tzw. grupy I. Już wiadomo, kto będzie szczególnie „zachęcany” do zaszczepienia się po realizacji szczepień wśród medyków.

Kto „powinien” się zaszczepić?

Od kilku tygodni trwa w Polsce zakrojona na wielką skalę akcja promowania szczepień przeciwko koronawirusowi. Pomimo usilnych próśb środowiska medycznego o zorganizowanie publicznej debaty na temat bezpieczeństwa stosowania specyfiku marki Pfizer, rząd zbywa wszystkich zdawkowymi stwierdzeniami, że „szczepionka jest bezpieczna”. Ludzie obawiają się szczepień ze względu na brak szczegółowej specyfikacji, dotyczącej długoterminowych skutków ubocznych. Niezależni od woli Polaków, szczepienia się odbędą.

Choć wydawało się, że będą one dobrowolne, to już pojawiają się głosy, że wybrane grupy zawodowe „powinny” się zaszczepić. Brak przyjęcia szczepionki może się bowiem wiązać z problemami w pracy. Po zakończeniu szczepień pracowników służby zdrowia, zabieg ma zostać przeprowadzony u seniorów po 60. roku życiu, nauczycieli i służb mundurowych, pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Szczepienie zostanie przeprowadzone także u osób, które bezpośrednio zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i w związku z tym są narażone na zakażenie w trakcie kontaktów społecznych.

rejestracja na szczepienia na COVID-19 2
Twitter

Trzy grupy pacjentów

W trakcie opracowywania programu masowych szczepień, rząd podzielił pacjentów na trzy grupy. Oznacza to, że dopiero po podaniu szczepionki pierwszej grupie, pozostałe osoby będą mogły przyjąć specyfik. Minister Zdrowia zapowiedział, że póki co nie ma możliwości umawiania się na zabieg, ale można wypełnić formularz z deklaracją chęci szczepienia.

Z dostępnych informacji wynika, że na początku stycznia pojawią się dane dotyczące placówek, wykonujących szczepienia. Będzie można się z nich dowiedzieć o tym, gdzie w okolicy znajduje się punkt szczepień. Następnie podczas rejestracji, trzeba będzie zadzwonić do wybranej placówki i umówić się na szczepienie. W trakcie rejestracji zostaną przydzielone od razu dwa terminy szczepień. 

Każdy pacjent otrzyma SMS-a z potwierdzeniem rejestracji. Co więcej, dzień przed drugą wizytą na telefon przyjdzie SMS przypominający. Rejestracja będzie możliwa za pomocą infolinii, Internetowego Konta Pacjenta oraz na miejscu.

rejestracja na szczepienia na COVID-19 3
Twitter

Rejestracja na szczepienia na COVID-19

Rejestracja I grupy na szczepienia rozpocznie się 15 stycznia. Skierowania będą generowane w sposób automatyczny tzn. na podstawie numeru PESEL oraz wykonywanego zawodu. Oznacza to, że szczepienie wcale nie zakłada dobrowolności decyzji pacjenta, lecz stosuje pośredni nacisk w postaci tworzenia skierowań z wyprzedzeniem.

Pacjenci, którzy zdecydują się 15 stycznia zadzwonić na infolinię, będą musieli podać numer PESEL w celu odebrania istniejącego już skierowania. Tym samym, seniorzy nie muszą wcześniej zgłaszać się do lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej po dokument. Miejmy nadzieję, że takie udogodnienia dla seniorów będą funkcjonować w przyszłości także w przypadku innych usług NFZ.

rejestracja na szczepienia na covid-19 4
Twitter
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij