×

10 filmów w których użyto efektów specjalnych. Wyglądają tak realnie, że trudno je rozpoznać

Dziś w filmach pełno jest komputerowych efektów specjalnych. Większość scen, w których je wykorzystano, wygląda bardzo realistycznie… Tak bardzo, że aż trudno uwierzyć, że „majstrowali” przy nich graficy.

#1 Piękny umysł, 2001

Scena, w której John Nash (Russell Crowe) prawie utopił niemowlę, ze względów bezpieczeństwa została przerobiona komputerowo. W rzeczywistości maluszek znajdował się w pustej wannie, a wodę nałożono na niego jedynie komputerowo.

#2 Szklana pułapka 3, 1995

Pamiętacie tę scenę? W rzeczywistości Bruce Willis nosił napis: „Nienawidzę wszystkich”. Dopiero komputerowo zmieniono go na „Nienawidzę czarnuchów”. Wszystko dlatego, że scena była kręcona tuż obok dzielnicy Harlem w Nowym Jorku, zwanej także „czarną mekką”. Twórcy obawiali się reakcji ludzi i zamieszek na planie.

#3 Krwawy diament, 2006

Patrząc na ten kadr, można mieć wrażenie, że reżyser nie był zbyt zachwycony grą aktorską Jennifer Connelly. Czyżby jej smutek był za mało przekonujący? Co więcej, aktorka zobaczyła przeróbkę dopiero na premierze filmu.

#4 Forrest Gump, 1994

W tym filmie pełno jest efektów specjalnych. Pamiętacie scenę, w której piórko ląduje u stóp głównego bohatera? Ona również została przerobiona komputerowo, a mogłoby się wydawać, że to niemożliwe, prawda?

#5 Czarny łabędź, 2010

Jedną ze scen, która została przerobiona, jest ta, w której Nina zaczyna zmieniać się w czarnego łabędzia i wybiera z łopatki czarne piórka. Została w całości zrobiona komputerowo, choć wygląda bardzo realistycznie. Wiecie, że nawet dłonie Natalie zostały zmienione, np. wydłużono jej palce, aby wyglądały bardziej złowrogo.

#6 Wilk z Wall Street, 2013

W tym filmie pełno jest scen kręconych na tle przepięknych krajobrazów. Znaczy się, mogłoby się tak wydawać… W rzeczywistości wiele z tych widoków było zrobionych komputerowo. Pozwoliło to uniknąć niepotrzebnych wydatków. A powyższy kadr? Lew w biurze był prawdziwy. Jednak scena była kręcona 2 razy – raz z samym zwierzęciem, a drugi raz z aktorami. Na koniec złączono wszystko w całość.

#7 Tajemnica Brokeback Mountain, 2005

W filmiku powyżej możecie zobaczyć, ile przeróbek komputerowych znajduje się w tym wzruszającym filmie. Według Ang Lee, reżysera, najtrudniejsza była scena z owcami. Ekipa filmowa miała do dyspozycji jedynie 700 owiec, a potrzeba było ich aż 2,5 tysiąca. Dlatego resztę trzeba było dodać komputerowo.

#8 Birdman, 2014

W tym filmie kamera momentami porusza się bardzo szybko. Sprawiało to, że w pewnych ujęciach trudno było uchwycić odpowiednie światło. Dlatego niektóre ze scen były odrobinę poprawiane komputerowo.

#9 The Social Network, 2010

Nie wszyscy, którzy widzieli ten film, wiedzą, że braci Winklevoss w rzeczywistości grał ten sam aktor – Armie Hammer. Twarz aktora została po prostu dodana na inne ciało w postprodukcji.

#10 Captain America: Pierwsze starcie, 2011

Wiele pracy kosztowało grafików zmienienie muskularnej sylwetki Capitana Ameryki w drobnego Steve’a Rogers’a. Początkowo próbowano komputerowo nałożyć twarz aktora na inne ciało, jednak efekt nie był wystarczająco satysfakcjonujący. W końcu postanowiono na komputerowe wyszczupleniu ciała Chris’a Evans’a. Trzeba przyznać, że wyszło całkiem realistycznie.

Może Cię zainteresować

zamknij