×

Raty kredytów znowu w górę! Jakiej podwyżki należy się spodziewać?

Kredytobiorcy będą musieli jeszcze głębiej zajrzeć do swoich portfeli, bowiem raty kredytów znowu w górę. W rozmowie z „Super Expressem” niestety potwierdził to już główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym prawdopodobnie zapadnie decyzja w sprawie stóp procentowych, odbędzie się już jutro, 7 lipca. Jakiej podwyżki należy się spodziewać?

Dynamiczny wzrost stopy procentowej w Polsce na przestrzeni ostatnich miesięcy

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podaje, że stopy procentowe w Polsce musiały wzrosnąć ze względu na coraz wyższą inflację. W konsekwencji podniósł się też WIBOR®, co z kolei przełożyło się na zwiększenie rat kredytów.

Przypomnijmy, jeszcze na początku października 2021 roku stopa procentowa była na poziomie 0,1%. Czerwcowa podwyżka stóp procentowych NBP była dziewiątą podwyżką z rzędu. Wówczas stopa referencyjna NBP wzrosła do 6 proc. Choć już teraz wielu Polaków łapie się za głowę, kiedy przychodzi im zapłacić kolejną ratę kredytową, okazuje się że na tym nie koniec.

Raty kredytów znowu w górę

Już jutro odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym zapadną kolejne decyzje odnośnie stóp procentowych w Polsce. Jakiego wzrostu należy się spodziewać? Główny analityk PKO BP Piotr Bujak w rozmowie z „Super Expressem” przyznał, że można spodziewać się wzrostu stopy procentowej o 50 punktów bazowych.

Zakładamy, że RPP podwyższy stopy procentowe NBP o 50 pkt bazowych, stopę referencyjną do poziomu 6,5 proc. Byłaby to nieco mniejsza skala podwyżki niż w ostatnich miesiącach. Większa ostrożność w dalszym zaostrzaniu polityki pieniężnej przez RPP jest naszym zdaniem uzasadniona tym, że prawdopodobnie jesteśmy na szczycie inflacji, być może nawet czerwcowy odczyt to najwyższy w tym roku. Ponadto, pogarszają się perspektywy wzrostu gospodarczego

– powiedział w rozmowie „SE” Piotr Bujak.

Wzrost o 50 pkt bazowych nie jest drastycznym wzrostem w porównaniu do poprzednich podwyżek. Przy kredycie na 300 tys. zł rozłożonym na 25 lat przy marży bankowej w wysokości 2,6 proc. wiąże się to ze wzrostem raty o około 100 zł.

Kiedy koniec podwyżek stóp procentowych?

Chyba wszyscy chcieliby poznać pewną odpowiedź na to pytanie. Przypomnijmy, że w czerwcu prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział, że zbliżamy się do końca cyklu podwyżek stóp procentowych. Co więcej, eksperci uważają, że po lipcowej podwyżce należy spodziewać się raczej „korekt” zamiast drastycznych wzrostów.

Źródła: superbiz.se.pl
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować