×

Raport o koronawirusie 30.05. Poza Śląskiem, mała liczba zakażeń

Raport o koronawirusie 30.05. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze informacje odnośnie pandemii w Polsce. Jak zmieniła się sytuacja od wczorajszego wieczoru? U ilu osób testy wykazały obecność koronawirusa?

Raport o koronawirusie 30.05

Ministerstwo Zdrowia poprzez media społecznościowe poinformowało, że na terenie Polski potwierdzono 221 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej w województwie śląskim. Tam odnotowano aż 178 przypadków.

Pozostałe wykryte zakażenia dotyczą województw:
dolnośląskiego (14),
opolskiego (11),
świętokrzyskiego (5),
małopolskiego (4),
zachodniopomorskiego (4),
podlaskiego (3),
lubuskiego (2).

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem w Polsce, to 23 376 (w tym 1 051, to osoby zmarłe). Pocieszająca jest informacja, że ostatniej doby nie odnotowano ani jednego przypadku zgonu z powodu Covid-19.

Łukasz Szumowski o wyborach i maseczkach

W rozmowie z TVP Info Minister Zdrowia Łukasz Szumowski postanowił wypowiedzieć się na temat wyborów prezydenckich i jak od strony organizacyjnej mogą one wyglądać.

Tam gdzie będzie wysoki poziom zachorowań będziemy wprowadzali tylko wybory korespondencyjne, tam gdzie nie ma zachorowań, tam myślę że można stosunkowo bezpiecznie z dystansem i środkami bezpieczeństwa przeprowadzić te wybory w tradycyjny sposób.

– zapowiedział.

Jeszcze do niedawna, Minister Zdrowia mówił, że maseczki będziemy nosić do momentu wynalezienia szczepionki na COVID-19. Jednak już od dzisiaj (30.05) nie trzeba zasłaniać ust i nosa w przestrzeni otwartej. Szumowski został więc zapytany o to, co skłoniło go do zmiany zdania i poluzowania tego obostrzenia.

Jak tłumaczy, podjął taką decyzję na podstawie danych dotyczących liczby nowych zakażeń w transmisji poziomej:

Czym innym są ogniska takie jak kopalnie czy fabryki, a czym innym są rozproszone nowe przypadki w transmisji poziomej. One oznaczałyby, że mamy dużo chorych na ulicach, a jeżeli nie mamy tych transmisji poziomych dużo, to oznacza, że spotkanie na ulicy drugiego chorego jest bardzo mało prawdopodobne, więc można już zacząć luzować, zwłaszcza w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu.

Przypominamy, że chociaż nie trzeba już nosić maseczki na wolnej przestrzeni, to jednak nadal obowiązują one w przestrzeniach zamkniętych, gdzie są duże skupiska ludzi (tj. autobusach, tramwajach, pociągach, sklepach, kinach, teatrach, salonach masażu, kościołach czy urzędach). Z rządowych wytycznych wynika, że należy także zasłonić usta i nos w momencie, gdy nie jest się w stanie zachować co najmniej dwumetrowego odstępu od innych ludzi.

Natomiast maseczek nie trzeba nosić w miejscu pracy (jeżeli pracodawca dostosuje się do wytycznych) oraz w restauracjach, barach i kawiarniach (ale tylko wtedy, gdy siedzimy przy stole).

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, www.rp.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować