×

Raport o koronawirusie 18 maja. Liczba zakażonych zmalała

Ministerstwo Zdrowia, jak co dzień po południu, opublikowało na Twitterze dane dotyczące nowych zakażeń koronawirusem, które napłynęły od porannego komunikatu. Przypomnijmy, że komunikat opublikowany rano mówił o 217 nowych przypadkach, z czego 163 odnotowano w województwie śląskim.

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce

18 maja jest pierwszy dniem znoszenia obostrzeń dotyczących funkcjonowania zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz lokali gastronomicznych. Jak uprzedzali minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, pełne wdrożenie kolejnych etapów jest uzależnione od krzywej zachorowań na COVID-19.

Tymczasem dziś rano na Twitterze Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 217 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testu. 163 przypadki wykryto w województwie śląskim, gdzie istnieją ogniska koronawirusa, które mogą okazać się trudne do stłumienia.

Mimo to minister Szumowski zauważył na konferencji prasowej, że w pozostałych częściach kraju sytuacja epidemiologiczna sprawia wrażenie w miarę opanowanej. Stąd coraz szerzej dyskutowany pomysł, by w regionach, gdzie zachorowalność systematycznie maleje, zdjąć nakaz noszenia maseczek na przestrzeni otwartej, zachowując jednak ten obowiązek w pomieszczeniach zamkniętych.

Popołudniowy raport Ministerstwa Zdrowia

Dziś rano w Polsce było 18 746 potwierdzonych testem przypadków zakażenia koronawirusem. Od początku pandemii zmarło 929 osób, większość z nich cierpiała na choroby współistniejące. Liczba ta zmieniła się popołudniu. W najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że od rana przybyło 139 chorych. Tym samym ogólna liczba zakażonych w Polsce od początku pandemii wynosi już 18 885 osób.

Jeśli chodzi o mapę zakażeń według podziału na województwa, wygląda ona następująco:

– śląskiego (42),
– dolnośląskiego (34),
– mazowieckiego (33),
– wielkopolskiego (10),
– łódzkiego (11),
– małopolskiego (4),
– opolskiego (4),
– zachodniopomorskiego (1).

Ministerstwo Zdrowia ze smutkiem poinformowało o 7 śmiertelnych ofiarach wirusa SARS-CoV-2. Ogólna liczba zmarłych z powodu choroby wywoływanej przez koronawirusa wzrosła do 936.

Źródła: www.medonet.pl, twitter.com

Może Cię zainteresować