×

Raport o koronawirusie 17.06. Duży wzrost liczby zakażeń, nie tylko na Śląsku

Raport o koronawirusie 17.06. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane na temat liczby osób zakażonych i tych, którzy zmarli z powodu COVID-19.

Liczba zakażonych „powinna gwałtownie spaść”

Łukasz Szumowski na antenie Trójki Polskiego Radia ostrzegł, że słoneczna i ciepła pogoda za oknem nie oznacza końca epidemii koronawirusa. Minister jest zmartwiony tym, że wiele osób zapomniało już o przestrzeganiu nadal obowiązujących zaleceń:

Teraz przy tej pogodzie wrażenie jest takie, jakby już wszystko minęło jak zły sen, a nie minęło. […] Tutaj nie ma co liczyć na to, że ta wysoka temperatura zlikwiduje wirusa. Słońce, promienie ultrafioletowe mogą działać, ale w niewielkim stopniu. Wirusa zabija dystans. On żyje, ale szybko umiera, kiedy nie jest przekazywany kolejnemu człowiekowi.

Przypomniał także o częstym myciu rąk i noszeniu maseczek w przestrzeniach zamkniętych oraz w miejscach zatłoczonych:

Nos i usta wciąż powinniśmy zakrywać tam, gdzie nie możemy zachować dwumetrowego dystansu. Mowa tu oczywiście o przestrzeni publicznej.

Polityk został również zapytany o sytuację epidemiologiczną w Polsce. Według Szumowskiego po tym tygodniu liczba wykrywanych przypadków zakażeń na Śląsku powinna gwałtownie spaść. Przyczyną ma być zakończenie testów przesiewowych u górników i ich rodzin.

Jeszcze teraz spodziewajmy się podobnych liczb zakażonych, a więc ok. 400 dziennie z całej Polski, czyli 200 ze Śląska. Chorzy zostaną oddzieleni od zdrowych i liczba zakażonych powinna gwałtownie spaść.

– podkreślił Minister Zdrowia.

Raport o koronawirusie 17.06

W najnowszym komunikacie dotyczącym koronawirusa w Polsce resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 509 nowych przypadków zakażeń.

Dane dotyczą województw:
śląskiego (209),
łódzkiego (64),
mazowieckiego (57),
dolnośląskiego (36),
małopolskiego (23),
świętokrzyskiego (22),
podkarpackiego (19),
podlaskiego (18),
wielkopolskiego (12),
lubelskiego (11),
warmińsko-mazurskiego (9),
lubuskiego (7),
opolskiego (7),
pomorskiego (6),
kujawsko-pomorskiego (3),
zachodniopomorskiego (3).

Ministerstwo Zdrowia poinformowało także, że z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby zmarło 14 osób.

Z przykrością informujemy o śmierci 14 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 71-M, 69-M Warszawa, 81-K, 95-K, 73-M Radom, 87-K, 87-K, 87-M, 78-M Zgierz, 73-M Tychy, 57-M, 68-M Gliwice, 85-M Zawiercie, 84-K Starachowice. Większość osób miała choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 30 701, zaś liczba ofiar śmiertelnych w Polsce wśród osób z Covid-19 wynosi aktualnie 1 286. Dobra wiadomość jest taka, że mamy też 14 921 ozdrowieńców.

Źródła: www.polsatnews.pl, wiadomosci.gazeta.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować