×

Czwarta fala: najnowszy raport zakażeń COVID-19 [15.09.2021]

Widmo „czwartej fali” staje się dla Polaków co raz bardziej wyraźne. W szpitalach z dnia na dzień przybywa pacjentów zakażonych COVID-19. Minister Zdrowia ostrzega i zachęca do szczepień.

Dziś o godzinie 10 opublikowano nowy raport!

Resort zdrowia poinformował, że we wtorek w szpitalach przebywało 782 chorych na COVID-19. Dziś liczba ta wzrosła do 823 pacjentów. To najnowsze dane z raportu Ministerstwa Zdrowia publikowane na Twitterze.

„nowe zakażenia powinien być dla nas już nie żółtym światłem ostrzegawczym, ale czerwonym”

Waldemar Kraska w rozmowie z Polskim Radiem 24 zdradził jak poważna jest sytuacja.

„Praktycznie wszystkie osoby, które trafiają z Covid-19 do szpitali, a niestety z dnia na dzień ich przybywa, to osoby, które się nie zaszczepiły. Ta czwarta fala to fala osób niezaszczepionych”

„Dzisiejszy wynik, jeśli chodzi o nowe zakażenia powinien być dla nas już nie żółtym światłem ostrzegawczym, ale czerwonym. Nowych przypadków codziennie bardzo przybywa. Dzisiejszy wynik to jest 767 nowych przypadków. (…) Co także jest bardzo niepokojące, mamy 21 osób, które zmarły” – podał.

„To czerwona lampka, która pokazuje, jeszcze warto się zaszczepić” – powiedział wiceminister zdrowia rozmawiając z radiem.

Pod respiratorami jest 91 najciężej chorych, tydzień temu było ich 66

W środę mamy 767 nowych przypadków COVID-19. Dzisiejszy wynik to o 234 zakażeń więcej niż przed tygodniem. To oznacza wzrost o 44 proc. i jest to najwyższa dzienna liczba zdiagnozowanych osób od 29 maja 2021 r. Od tego czasu zmarło 21 osób.

W szpitalach jest 823 chorych. To ponad 230 osób więcej niż w zeszłym tygodniu. Na kwarantannie przebywa prawie 78 tys. osób. w całym kraju.

Co czwarta fala oznacza dla pracowników?

Temat szczepień pojawia się również w środowisku pracy. Czy pracodawca będzie mieć prawo weryfikować u swoich pracowników, czy są zaszczepieni?
Rządzący pracują nad przepisami, które miałby na to pozwolić. Na ten moment, pomimo zapowiedzi taki projekt nie został poddany głosowaniu.

„W projektowanej regulacji przewiduje się wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą pracodawcom uzyskiwać informacje dotyczące zaszczepienia, faktu przebycia zakażenia SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Proponuje się, aby w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny” – wskazano w wykazie prac legislacyjnych.

Może Cię zainteresować

zamknij