×

Stężenie rakotwórczego węgla jest 9 razy większe u Polskich dzieci

Rakotwórczy węgiel w organizmach dzieci wykryto w Rybniku. Stężenie jest 9 razy większe niż u ich rówieśników ze Strasburga.

Smog w Rybniku

Polskie miasta od lat znajdują się w czołówce listy miejsc na świecie o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Wiele polskich domów nadal ogrzewa się węglem, a jego cząsteczki wchodzą w skład pyłów, które tworzą smog. Jednym z najbardziej zanieczyszczonych polskich miast jest Rybnik.

Co gorsza, na obszarze miasta i okolic diagnozuje się znacznie więcej nowotworów mózgu u dzieci niż w innych regionach Polski. Czy istnieje związek między zanieczyszczonym powietrzem i chorobami onkologicznymi u dzieci, badania postanowiła przeprowadzić Rybnicka Rada Kobiet. Rada zaprosiła do Rybnika naukowców z Belgii i Francji, żeby zbadali jakość tamtejszego powietrza. Wnioski są przerażające!

Rakotwórczy węgiel w organizmach dzieci

Jak ustalili naukowcy pod kierownictwem prof. Tima Nawrota z Uniwersytetu Hasselt, próbki moczu rybnickich dzieci zawierają nawet dziewięciokrotnie więcej rakotwórczego „czarnego węgla”, niż występuje u ich rówieśników ze Strasburga we Francji!

Prof. Tim Nawrot z Uniwersytetu Hasselt specjalizuje się w analizie rakotwórczego składnika, który znajduje się w moczu. Ponieważ jego przyczyną jest spalanie paliw kopalnych, popularnie nazywany jest „czarnym węglem”. Pyły, które wdychamy wraz z powietrzem, dostają się do krwiobiegu, przedostając do wątroby i moczu oraz zatruwając organizm od wewnątrz. Na dłuższą metę mogą prowadzić do uszkodzeń wielonarządowych.

Do najgroźniejszych pyłów należy benzopirem. W Polsce odnotowuje się jego najwyższą emisję spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Badanie prof. Nawrota potwierdza to, co wszyscy od dawna podejrzewają, że węgielny smog szkodzi dzieciom. Potwierdziły to przeprowadzone w 2019 roku badania dr Katarzyny Musioł. Wynika z nich, że u dzieci z Rybnika nowotwory mózgu występują częściej niż u dzieci z innych regionów Polski. U rybnickich dzieci dużo częściej niż u innych dzieci występują zaburzenia koncentracji, ADHD i niższy od polskiej średniej iloraz inteligencji.

O wynikach badań Rybnicka Rada Kobiet poinformowała Michała Kurtykę, ministra klimatu i środowiska. Doczekała się następującej odpowiedzi:

To smutna rzeczywistość skutków zanieczyszczenia powietrza w niektórych regionach naszego kraju.

Źródła: www.fakt.pl, katowice.wyborcza.pl
Fotografie: libreshot.com

Może Cię zainteresować