×

Radio Nowy Świat startuje już wkrótce! Wiadomo, kto poprowadzi pierwszą audycję

Radio Nowy Świat. Bez polityków i bez reklam – taka ma być nowa staja radiowa założona przez dziennikarzy, którzy powiedzieli „dość” Trójce. Radio startuje w czerwcu, ale wiemy już, kto poprowadzi pierwszą audycję! Stacja ma się utrzymywać wyłącznie z wpłat słuchaczy.

Afera wokół Trójki

Zaczęło się z pozoru niewinnie. Z poczekalni prosto na szczyt Listy Przebojów Trójki, trafił nowy przebój Kazika Staszewskiego – „Twój ból jest większy niż mój”. Artysta odniósł się w nim do Jarosława Kaczyńskiego i jego wizyty na Cmentarzu Powązkowskim w czasie, gdy dla przeciętnych obywateli niemal wszystkie nekropolie były zamknięte.

Po tym, jak piosenka dzięki głosom słuchaczy trafiła na pierwsze miejsce, w radiu zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Utwór zniknął z Listy Przebojów jeszcze szybciej, niż się na niej pojawił. Władze Trójki twierdziły, że zwycięstwo utworu Kazika jest pomyłką, a piosenka powinna trafić co najwyżej na czwarte miejsce zestawienia.

Z dyrektorem Tomaszem Kowalczewskim oraz prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską, nie zgodzili się dziennikarze radiowej Trójki. Dziennikarskie legendy radia zaczęły odchodzić z pracy na znak protestu. Wśród nich znalazł się m.in. Marek Niedźwiecki, Tomasz Rożek, czy Marcin Kydryński.

Obecnie internauci zbierają podpisy pod petycją, w której domagają się usunięcia ze stanowiska prezes Kamińskiej. W piątek 22 maja pod siedzibą Programu Trzeciego Polskiego Radia odbyła się manifestacja w obronie wolnej Trójki, wolności artystów i przeciw cenzurowaniu mediów publicznych.

Radio Nowy Świat startuje już wkrótce

Inicjatywę, której efektem miało być powołanie do życia radia Nowy Świat, ogłoszono w połowie kwietnia. Jak mówiła w rozmowie z portalem WirtualneMedia Magdalena Jethon, redaktor naczelna nowej rozgłośni:

Nie tworzymy Trójki w wersji 2.0, tylko zupełnie Nowy Świat

Rozgłośnia posiada już dwa studia i jest w trakcie ich wyposażania. W zespole radia Nowy Świat pojawią się dziennikarze, którzy odeszli z Trójki, ale i niezwiązane z nią osoby. Na antenie usłyszymy m.in. Wojciecha Manna, Kubę Badacha, Elizę Michalik, Tomasza Raczka, Marcina Kydryńskiego, Michała Rusinka, czy Grzegorza Markowskiego. Swoje listy przebojów zaprezentują m.in. Dorota Segda, Maciej Stuhr oraz Jerzy Radziwiłowicz. Kiedy to nastąpi?

Niewiele czasu dzieli nas od przywitania się z Państwem pierwszym dżinglem

– piszą w mediach społecznościowych założyciele.

Pierwszy dżingiel na antenie mamy usłyszeć już w drugiej połowie czerwca! Jak dowiedział się Press.pl, debiutancki poranek Nowego Świata poprowadzi Wojciech Mann, który dotychczas witał po przebudzeniu słuchaczy Trójki.

Założenia stacji są bardzo ambitne, a na fali ostatnich wydarzeń, mogą zabrać Trójce wielu wiernych słuchaczy.

Rekordowe finanse na start

Twórcy radia chcą, żeby działalność rozgłośni koncentrowała się wokół muzyki i komentarzy publicystów. Nowy Świat będzie wolny od reklam i – co zapewne ucieszy wielu słuchaczy – polityki. Dzięki temu radio ma być niezależne od inwestorów.

Na pewno nie będziemy zapraszać polityków, to nasza żelazna zasada.

– mówi Patrycja Macjon, odpowiedzialna za kontakty ze słuchaczami i media społecznościowe radia.

Nowy Świat będzie finansowany wyłącznie przez słuchaczy! Jak informuje Press.pl, twórcy założyli, że minimalnym pułapem finansowym pozwalającym na start rozgłośni jest kwota 250 tys. zł miesięcznie. Na platformie crowdfundingowej padł rekord! Do piątku zebrano ponad 600 tysięcy. A to pozwoli na nadawanie codziennie w godz. 6-22 i daje nadzieję na całodobową pracę radia w przyszłości.

Czy uda się utworzenie radia całkowicie niezależnego?

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować