×

Putin spotkał się z kanclerzem Austrii. Padły zaskakujące słowa

W poniedziałek Władimir Putin spotkał się z kanclerzem Austrii, co wywołało lawinę komentarzy. Podczas tego spotkania prezydent Rosji wypowiedział zaskakujące słowa. „Byłoby lepiej, gdyby wojna skończyła się wcześniej” – stwierdził. Co miał na myśli?

Putin spotkał się z kanclerzem Austrii

Spotkanie kanclerza Austrii Karla Nehammera z Władimirem Putinem wzbudziło skrajne emocje. Wielu komentatorów uznało ten pomysł za – delikatnie mówiąc – niestosowny. Podróż austriackiego kanclerza do Moskwy skrytykował m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Uważam, że na tym etapie działań wojennych, kiedy Rosja dopuściła się już zbrodni wojennych, nie powinno się dyskutować ze zbrodniarzami

– stwierdził szef polskiego rządu.

Kanclerz Nehammer twierdził, że jego spotkanie z Putinem ma na celu przekonanie prezydenta Rosji, że ta wojna musi się skończyć, ponieważ nie służy ona żadnej ze stron.

Potrzebna jest osobista konfrontacja

– stwierdził kanclerz, zaznaczając, że bardzo ważne jest ciągłe konfrontowanie Putina z faktami wojennymi.

Nehammer to pierwszy europejski przywódca, który pojechał na Kreml po tym, jak Putin wszczął wojnę w Ukrainie i doprowadził do śmierci setek niewinnych osób.

Zaskakujące słowa

Spotkanie odbyło się w poniedziałek po południu w Moskwie. Przywódcy rozmawiali w cztery oczy, bez obecności asystenta czy tłumacza.

W rozmowie z Władimirem Putinem, w cztery oczy, chciałem bardzo wyraźnie powiedzieć, że wojna musi mieć swój koniec, że zbrodnie, które mają miejsce w Ukrainie muszą zostać wyjaśnione przez organizacje międzynarodowe, przez ONZ. Będziemy stale walczyć o to, żeby wyjaśnić te wszystkie zbrodnie wojenne, tak jak podczas wojny w Jugosławii. Ważne jest również to, aby była możliwość podjąć negocjacje w Stambule, co wspieram. Uzgadniałem te kwestie z prezydentem Turcji, teraz udałem się w podróż, by podczas takiej rozmowy w cztery oczy skonfrontować to z prezydentem Putinem

– skomentował kanclerz Austrii

Nehammer przytoczył również słowa Putina. Prezydent Rosji miał powiedzieć, że „byłoby lepiej, gdyby wojna skończyła się wcześniej”. Co miał na myśli, wypowiadając te słowa? Tego nie wie nikt. Kanclerz Austrii uważa, że Putin może zarówno sygnalizować gotowość do rozmów pokojowych, jak i szykować się do brutalnego ataku na Donbas. Jakiekolwiek nadzieje w tym przypadku chyba są mocno na wyrost. Putin podczas rozmowy z kanclerzem Austrii odrzucił zarzuty o dokonanie w Ukrainie zbrodni wojennych.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij