×

Putin rozmawiał z Macronem i Scholzem. Zażądali wstrzymania wojny

Putin rozmawiał z Macronem i Scholzem. W telefonicznej rozmowie prezydent Francji i kanclerz Niemiec zażądali natychmiastowego wstrzymania wojny. Putin miał stwierdzić, że Ukraina łamie prawo międzynarodowe.

Putin rozmawiał z Macronem i Scholzem

Prezydent Francji Emmanuel Macron i prezydent Rosji Władimir Putin spotkali się na Kremlu 7 lutego. Od tej pory obaj przywódcy rozmawiali przez telefon już dziewięć razy. Tylko w tym tygodniu odbyły się dwie takie rozmowy. Uczestniczył w nich także niemiecki kanclerz. Efekty tych rozmów, a raczej ich brak, obserwujemy codziennie w przerażających zdjęciach i nagraniach z Ukrainy.

W czwartek europejscy przywódcy zażądali od Putina „natychmiastowego zawieszenia broni przez Rosję”.

Rozmowa ta jest częścią trwających międzynarodowych wysiłków na rzecz zakończenia wojny w Ukrainie

— przekazał rzecznik niemieckiego rządu w oświadczeniu.

Putin skarży się na Ukrainę

Kreml, komentując telefoniczną rozmowę przywódców, przekazał, że Putin miał poinformować Scholza i Macrona o przypadkach łamania prawa międzynarodowego przez Ukrainę.

Scholz, Macron i Putin pozostają w kontakcie, tymczasem walki trwają, a Rosjanie w bestialski sposób obchodzą się z cywilami. Wcześniej z europejskimi przywódcami rozmawiał na ten temat Wołodymyr Zełenski.

Rozmawiałam z Olafem Scholzem i Emmanuelem Macronem. Dyskutowaliśmy na temat przeciwstawiania się agresorowi oraz zbrodni popełnianych Federację Rosyjską przeciwko ludności cywilnej. Poprosiłem moich partnerów o pomoc w uwolnieniu uprowadzonego mera Melitopola. Poruszyliśmy również kwestię perspektyw rozmów pokojowych. Musimy wspólnie powstrzymać agresora

– przekazał na Twitterze.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij