×

Putin ma nowy plan dotyczący wojny. W Mołdawii narasta niepokój

Amerykański wywiad ostrzega: Putin ma nowy plan dotyczący wojny. Chce przenieść walki poza Donbas, do Naddniestrza. Niepokój w Mołdawii narasta.

Putin ma nowy plan dotyczący wojny

Rozpoczął się 77. dzień inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Na wschodzie kraju nadal trwają zacięte walki. Po nieudanej próbie zajęcia Kijowa, Rosjanie chcą zdobyć Donbas.

Szefowa amerykańskiego wywiadu Avril Haines (nadzoruje 17 agencji wywiadowczych), ta sama, która kilka miesięcy temu ostrzegała europejskie stolice przed wybuchem wojny w Ukrainie, teraz przestrzega przed nowym planem Putina.

Zdaniem Haines, Putin chce przenieść walki poza Donbas, do Naddniestrza. Z ustaleń amerykańskiego wywiadu wynika, że do planów Rosji należy okrążenie sił ukraińskich w Donbasie, ale też utrzymanie „mostu lądowego” (terytorium łączące Donbas z Krymem), utrzymanie Chersonia, a także utworzenie podobnego „mostu” łączącego Krym z Naddniestrzem w Mołdawii.

Rosja nie jest w stanie zdobyć i utrzymać pożądanych przez siebie terytoriów na Ukrainie bez ogłoszenia mobilizacji, wobec czego prezydent Władimir Putin może zdecydować się na bardziej radykalne kroki, w tym ogłoszenie stanu wojennego

– wyjaśniła Haines podczas przesłuchania komisji senackiej USA.

Niepokój w Mołdawii

Kiszyniów z niepokojem przygląda się temu, co się dzieje. Prezydent Mołdawii Maia Sandu przyznała, że Mołdawia nie ma armii gotowej do podjęcia walki z Rosjanami.

Obecnie w separatystycznej republice Naddniestrza, której nie uznaje społeczność międzynarodowa, stacjonuje ok. 1000 rosyjskich żołnierzy. Rosjanie chcieliby przerzucić tam więcej sił. Pojawiają się też głosy, że przy okazji desantu Putin mógłby ogłosić niepodległość tej zbuntowanej prowincji Mołdawii. Byłoby to równoznaczne z otwarciem kolejnego frontu walk. Ale Avril Haines podkreśla, że nie oznacza to, iż Putin zrezygnuje z głównego celu wojennego. Chodzi mu o całkowite podporządkowanie sobie Ukrainy.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij