×

Ptasia grypa potwierdzona u ludzi! Czy grozi nam kolejna pandemia?

Władze Rosji poinformowały, że ptasia grypa H5N8 została wykryta u ludzi. O sprawie powiadomiono już Światową Organizację Zdrowia.

Ptasia grypa wykryta u człowieka?

Rosja odnotowała pierwszy przypadek przeskoczenia wirusa ptasiej grypy typu H5N8 z drobiu na człowieka. Zakażenie potwierdzono u siedmiu pracowników fermy drobiu. Jak ujawniła Anna Popowa, szefowa Rospotrebnadzoru (odpowiednik polskiego sanepidu), w telewizji Rossiya 24:

Wszyscy u których wykryto wirusa czują się dobrze, choroba przebiegała w bardzo lekkiej formie.

Szefowa rosyjskiej agencji uspokaja, że „wirus póki co nie ma zdolności przenoszenia się z człowieka na człowieka”. W jej ocenie, szybkie zidentyfikowanie choroby pozwoli powstrzymać jej rozprzestrzenianie:

Wykrycie tych zmian, kiedy wirus nie nabył jeszcze zdolności przenoszenia się z człowieka na człowieka, daje nam wszystkim, całemu światu, czas na przygotowanie się do ewentualnych zmian i już odpowiednie reagowanie we właściwym czasie: pozwala opracować testy i przygotować platformę dla szczepionek na wypadek, gdyby wirus stał się bardziej patogenny i bardziej niebezpieczny dla ludzi oraz nabył umiejętności przenoszenia się z człowieka na człowieka.

Ponadto Popowa poinformowała, że o całej sprawie powiadomiono Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Ptasia grypa
Twitter

Jak objawia się ten wirus?

Ptasia grypa to zakażenie, które wywoływane jest przez wirus grypy typu A należącego do rodziny Orthomyxoviridae. Przeważnie występuje u ptactwa, chociaż zdarzają się również przypadki zakażenia u ludzi.

Jak czytamy na stronie Światowej Organizacji Zdrowia, „wirus ptasiej grypy nie powinien stanowić zagrożenia dla osób, które przestrzegają zasad higieny”:

Wirus ptasiej grypy nie powinien stanowić zagrożenia dla osób, które przestrzegają zasad higieny. „Chociaż zakażenia ludzi wirusami A (H5) są rzadkie i na ogół występują u osób narażonych na kontakt z zakażonymi chorymi lub martwymi ptakami, mogą one prowadzić do ciężkiej choroby lub śmierci u ludzi.

Ptasia grypa rzadko występuje u ludzi, ale kiedy ma to miejsce, to przebiega o wiele ciężej niż „zwykła” grypa. Najczęściej zakażenie objawia się gorączką, kaszlem, bólem gardła, a także  bólem mięśni i stawów. W nielicznych przypadkach występuje biegunka, wymioty oraz zapalenie spojówek.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, wiadomosci.onet.pl, nypost.com
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij