×

Psycholog skomentował zachowanie Kurdej-Szatan. Wystawił jej oficjalną diagnozę

Psycholog skomentował zachowanie Kurdej-Szatan. Specjalista dokładnie przeanalizował profil psychologiczny celebrytki. Wyjawił, co kryje się za niewyobrażalną wulgarnością aktorki. Jego spostrzeżenia rzucają nowe światło na sprawę.

Zapoczątkowała falę nienawiści

Choć reklamy z udziałem Barbary Kurdej-Szatan powróciły już na antenę telewizyjną, to w dalszym ciągu nie minął niesmak po jej skandalicznym wpisie, atakującym polskich pograniczników. Aktorka wywołała potężną aferę publikując post uderzający w Straż Graniczną. Wiele postaci ze świata show biznesu usiłowało wykorzystać powstały szum do wypromowania własnej osoby. Postaci takie jak Anna Mucha czy Michał Wiśniewski odnosiły się do skandalu wywołanego przez byłą gwiazdę „M jak Miłość”.

Teraz do ich grona dołączył psycholog i coach, dr Mateusz Grzesiak. Mężczyzna dokładnie przeanalizował zachowanie aktorki i postawił diagnozę. Doktor zwrócił uwagę na fakt, że w rezultacie trwającej epidemii koronawirusa, spora część aktywności przeniosła się do Internetu. Znudzeni monotonią codzienności ludzie zaczęli bardziej interesować się światem kreowanym w mediach społecznościowych. W efekcie doprowadziło to do zaistnienia tzw. „hejtu”.

Badanie Microsoftu, na które powołuje się Grzesiak udowodniło, że przybywa osób wyładowujących własną frustrację w sieci. 29 procent polskich internautów odczuło, że poziom cyfrowej kultury znacząco zmniejszył się na przestrzeni minionych miesięcy. Coach nawiązał w ten sposób do przypadku Barbary Kurdej-Szatan. Jego zdaniem aktorka nie wytrzymała tego, co dzieje się w Internecie i właśnie dlatego określiła funkcjonariuszy Straży Granicznej mianem „morderców”.

W rozmowie z dziennikarzami serwisu Newseria Lifestyle, dr Grzesiak tłumaczył:

Kontrowersyjna wypowiedź pani Barbary Kurdej-Szatan, która zawierała w sobie agresję werbalną, jest emanacją problemu kulturowego, z którym mamy w Polsce do czynienia. On dotyczy właśnie gniewu i frustracji. Jej zachowanie jest emanacją, symboliką tego, co niestety wielu z nas w Polsce przeżywa.

Psycholog skomentował zachowanie Kurdej-Szatan

Dr Grzesiak uważa, że Polacy mają poważny problem z zarządzaniem emocjami.

Nie umiemy panować nad gniewem, mamy w sobie dużo złości, nie zarządzamy w prawidłowy sposób emocjami. To też zresztą potwierdzają badania, według których tylko co trzeci Polak potrafi nazwać emocje, które w danym momencie przeżywa. A więc – jeśli ktoś nie potrafi tego zrobić – to ciężko też, żeby zarządzał gniewem, który jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej występujących emocji zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym.

Psycholog biznesu podkreślił, że istnieje potrzeba społecznej edukacji z „zakresu kompetencji miękkich”. Tylko w ten sposób można próbować zwalczyć nienawiść panującą w sieci. Dr Grzesiak wyjaśnił, że Polacy posiadają poważne braki w tym zakresie. Ludzie nie potrafią panować nad sobą.

Jako społeczeństwo powinniśmy nauczyć się panowania nad swoimi emocjami, rozwinąć umiejętności miękkie związane z inteligencją emocjonalną. Każdy z nas, kiedy powie coś w gniewie, zwykle żałuje tego w chwili, gdy emocje już opadną. Dlatego powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób ten gniew rozpoznać, zaadresować i zarządzić nim po to, żeby zminimalizować konflikt i potencjalnie negatywne konsekwencje, jakie z niego wynikają.

Być może Barbara Kurdej-Szatan po czasie zrozumiała jak wielki błąd popełniła, gdyż niedawno poinformowała o planach zorganizowania akcji dobroczynnej dla ludzi mieszkających przy granicy. Podczas wizyty w TVN mówiła:

Niczego staram się nie żałować w życiu. Nawet jeśli wydarzy się coś kontrowersyjnego czy szokującego, to po prostu staram się z tego brać lekcje i wynieść coś dobrego, przekuć w coś dobrego. Po tym wszystkim, co się wydarzyło, zamierzam zorganizować akcję „Serce dla ludzi granicy”.

Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Instagram, Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij