×

Chciał dorzucić się do „karabinu na ciapatych”. Psychiatra dodawał w sieci rasistowskie wpisy

Psychiatra Krzysztof K. skazany za akty rasizmu, których dopuszczał się w latach 2016-2017. Wyjaśnienia jego znieważających wpisów na Facebooku były kuriozalne.

Obrażał czarnoskórych w sieci

Kierownik oddziału psychiatrycznego Milickiego Centrum Medycznego, umieszczał na swoim profilu społecznościowym różne treści o podłożu rasistowskim. Między innymi opublikował zdjęcie samochodu, w którym siedzi czarnoskóra dziewczyna, z dopiskiem: „małpka zbulwersowana, że ktoś im fotkę robi”.

Udostępnił również artykuł o tym, że algorytmy Google’a nie rozróżniają osób czarnoskórych od goryli. Co skomentował w krótki, ale dosyć prostacki sposób: „Buhahaha, słodkie”

View post on imgur.com

Nie oszczędził też innych

Natomiast emigrantów najchętniej umieściłby w mieście otoczonym drutem kolczastym pod napięciem.

Żeby było tego mało, na swojego Facebooka wrzucił link do artykułu, gdzie „zbierali pieniądze na karabin na ciapatych”. Lekarz psychiatra zadeklarował, że „dorzuci pięć dych”.

Kuriozalne tłumaczenia psychiatry

Krzysztof K. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. Przyznał, że wpisy były jego autorstwa, ale nie ma poczucia, że popełnił przestępstwo.

Lekarz tłumaczył przed wymiarem sprawiedliwości, że wpisy te miały jedynie żartobliwy charakter, a określenie „małpka” jest pieszczotliwym określeniem głupoty.

W tym przypadku odniosłem się do inteligencji osoby, która odjechała ze stacji benzynowej, odrywając wąż od dystrybutora i ciągnąc go za sobą. Sformułowanie nie było związane z kolorem skóry tej osoby

Podobno, zwraca się tak również do własnej żony, gdy kobieta zrobi coś bezmyślnego.

To były tylko żarty

Miał gotowe wytłumaczenia także do innych umieszczonych w mediach społecznościowych treści. Nie chciał nawoływać do jakiejkolwiek przemocy, a tylko pożartować.

Trzeba być odpowiedzialnym za własne słowa

Prokurator Justyna Trzcińska, która wnioskowała o ukaranie mężczyzny, stwierdziła:

Wyjaśnienia oskarżonego nie wydawały się spójne, ponieważ w mojej ocenie były kuriozalne. Trzeba być odpowiedzialnym za własne słowa, uważać na to, żeby nie skrzywdzić po prostu drugiej osoby własnymi słowami

Zapadł wyrok w sprawie

22 stycznia 2019 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał wyrok. Krzysztofa K. został skazany na 8 miesięcy prac społecznych (w wymiarze 30 godzin miesięcznie) za nawoływanie do nienawiści i znieważenie innych grup etnicznych.

Wyrok jest nieprawomocny, więc mężczyźnie przysługuje prawo do odwołania się…

Może Cię zainteresować

zamknij