×

Trwają przygotowania do spełnienia żądań Putina w sprawie płatności za gaz

Trwają przygotowania do spełnienia żądań Putina, o czym informuje „Financial Times”. Brytyjski dziennik podaje, że „część największych firm energetycznych w Europie przygotowuje się do zastosowania nowego systemu płatności za rosyjski gaz”.

Rosja odcięła dostawy gazu do Polski

27 kwietnia o godzinie 8.00 rano Rosja odcięła dostawy gazu do Polski, który dotychczas był transportowany w ramach długoterminowego kontraktu jamalskiego. Było to konsekwencją decyzji Władimira Putina, który ustanowił 1 kwietnia, że „nieprzyjazne” mu państwa (w tym Polska) muszą płacić za gaz w rublach. To odwet za zachodnie sankcje nałożone na Rosję z powodu inwazji na Ukrainę. Polski rząd nie przystał na nowe postanowienia rosyjskiego przywódcy. Termin płatności miał upłynąć w miniony piątek, co poskutkowało ostatecznie zakręceniem kurka. Specjaliści nie mają wątpliwości, że Rosja poprzez wprowadzenie obowiązku płatności za gaz w rublach, chce bronić walutę kraju przed dalszym osłabieniem. Ten cel powoli udaje się realizować.

Trwają przygotowania do spełnienia żądań Putina

Jak informuje agencja Tass, na liście „nieprzyjaznych” Rosji państw znajdują się: Stany Zjednoczone, Kanada, kraje UE, w tym: Polska, Wielka Brytania, Ukraina, Czarnogóra, Szwajcaria, Albania, Andora, Islandia, Liechtenstein, Monako, Norwegia, San Marino, Macedonia Północna, Japonia, Korea Południowa, Australia, Mikronezja, Nowa Zelandia, Singapur i Tajwan. Jakie decyzje podejmą inne kraje?

Dystrybutorzy gazu w Niemczech, Austrii, na Węgrzech i na Słowacji planują otworzyć rachunki rublowe w Gazprombanku w Szwajcarii, aby spełnić żądanie Władimira Putina co do płatności za gaz w rublach

– podał w czwartek brytyjski „Financial Times”, który powołał się na osoby mające wiedzę na temat przygotowań.

Wspomniana grupa obejmuje dwóch największych importerów gazu z Rosji: Uniper z Düsseldorfu i OMV z Wiednia. Włoski koncern Eni, który także jest znaczącym „graczem” na rynku, wciąż zastanawia się, jakie kroki podąć.

Jak pisze „Financial Times”, krytycy nie mają wątpliwości, że takie działania nie tylko dostarczą Rosji miliardów euro, ale także podważą unijne sankcje i zagrożą jedności Unii Europejskiej. Czy nie tego właśnie chce Putin?

W ramach kontraktu jamalskiego z Rosji do Polski dostarczanych było rocznie ok. 9 mld m3. Średnie roczne zużycie gazu w Polsce wynosi z kolei ok. 20 mld m3.

Źródła: dorzeczy.pl
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), www.instagram.com

Może Cię zainteresować