×

Przerażające doniesienia z USA. Rosja przygotowuje „skrajnie brutalną” inwazję

Przerażające doniesienia z USA. Doradca prezydenta Bidena Jake Sullivan straszy „skrajnie brutalna inwazją”, która ma prowadzić do „zmiażdżenia Ukraińców”.

Wojna za kilka godzin lub dni?

Amerykanie od tygodni przestrzegają przed wybuchem wojny. A kiedy słyszą, że niepotrzebnie sieją panikę i bezpodstawnie straszą, odpowiadają, że chcieliby się mylić…

Wszyscy chcieliby, żeby Amerykanie się mylili co do zapędów i planów Władimira Putina. Jednak na razie jesteśmy świadkami bardzo niepokojących wydarzeń. W poniedziałek Władimir Putin podpisał dekret w sprawie uznania przez Rosję niepodległości dwóch „republik ludowych” w Donbasie (Donieckiej i Ługańskiej).

Oficjalnie polecił wojskom rosyjskim „utrzymanie pokoju”, a jednocześnie wydał im rozkaz wkroczenia na terytorium Ukrainy. Rosyjski przywódca wystosował też orędzie do obywateli, w którym mówił o Ukrainie w bardzo lekceważący oraz obraźliwy sposób. Stwierdził m.in. że Ukraina nigdy nie była prawdziwym narodem i historycznie przynależy do Rosji. 

Po decyzjach podejmowanych przez Putina Amerykanie nie wycofują się ze swoich słów, wręcz przeciwnie. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan udzielił wywiadów dla telewizji NBC oraz ABC. Przekonywał, że Rosja kontynuuje przygotowania do inwazji na pełną skalę. Do wojny – zdaniem Sullivana – może dojść „w ciągu najbliższych godzin lub dni”, a jeśli się to ziści, „życie straci wiele tysięcy ludzi”.

Przerażające doniesienia z USA

Sullivan podkreślił, że Stany Zjednoczone opierają swoje prognozy na informacjach wywiadowczych. W rozmowie z NBC padły przerażające słowa.

Uważamy że każda operacja o tej skali, jaką według nas planują Rosjanie, będzie skrajnie brutalna (…). Ale mamy informacje wywiadowcze, które sugerują, że będzie to jeszcze większa forma brutalności, bo nie będzie to tylko wojna konwencjonalna między dwoma armiami. To będzie wojna prowadzona przez Rosję przeciwko Ukraińcom, by represjonować ich, zmiażdżyć ich, skrzywdzić ich

– mówił doradca Bidena.

Te słowa to nawiązanie do listu ambasador USA przy ONZ Bathsheby Nell Crocker , opisanego przez „Washington Post” i skierowanego do Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka. Według dyplomatki, Rosjanie tworzą listy osób przeznaczonych do zabicia lub wysyłki do obozów. Są na nich nazwiska opozycjonistów z Białorusi i Rosji. Ale celem represji mają się stać także mniejszości narodowe i religijne oraz osoby LGBT.

Przekazaliśmy to do ONZ, bo uważamy, że świat musi się zmobilizować, by sprzeciwić się tej rosyjskiej agresji

– zaznaczył Sullivan.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

zamknij