×

Każdy kierowca powinien znać ten szczególny symbol. Może pomóc uratować życie!

Wypadki na Polskich drogach zdarzają się codziennie. Strażacy, ratownicy i policjanci od lat starają tłumaczyć się kierowcom, że w dużej mierze to od nich zależy, jak szybko pomoc dotrze do ofiar. Jednak niektórzy nadal nie zdają sobie sprawy z tego, jak ogromne znaczenie ma zjechanie z drogi, chociażby karetce. Zwyczaj zjeżdżania na bok okazał się niewystarczający, więc parlament przyjął przepisy ws. korytarza życia.

Nowe przepisy ws. korytarza życia

Ustępowanie miejsca karetkom czy wozom strażackim nie bez powodu nazywa się korytarzem życia. Często od zachowania kierowców zależy, czy pomoc dotrze do poszkodowanych na czas. Niestety ci już niejednokrotnie wykazali się bezmyślnością. Niektórzy nie wiedzą, co mają zrobić, słysząc sygnał pojazdu uprzywilejowanego, a część po prostu nie reaguje.

Właśnie z tego powodu parlament zdecydował się na przyjęcie nowelizacji dotyczącej korytarza życia. Senat przyjął poprawki w ustawie dotyczącej prawa ruchu drogowego. Od teraz przepisy jasno określają jak się zachować, żeby ułatwić przejazd służb ratowniczych.

Przepisy ws. korytarza życia posługują się prostą zasadą

Żeby ułatwić zrozumienie nowych przepisów, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ruszyła z kampanią społeczną. Posłużono się w nim prostym znakiem, który powinien znać każdy kierowca. Chodzi o zasadę analogii do palców prawej dłoni. Kierowcy, jadąc skrajnym pasem, muszą zjechać do lewej krawędzi (analogia do kciuka). Kierowcy na pozostałych pasach powinni zjechać do prawej strony swojego pasa ruchu.

Znak, który powinien znać każdy kierowca

W ramach szybkiego zaszczepienia tej zasady wśród kierowców jednym z elementów kampanii jest specjalny spot. Dokładnie pokazuje, jak powinien zachować się każdy siedzący za kółkiem, kiedy słyszy syreny pojazdu uprzywilejowanego i tłumaczy zasadę palców prawej dłoni.

Jak tłumaczy Tomasz Tomala, szef Gabinetu Politycznego Ministerstwa Infrastruktury i strażak ochotnik, chodzi o dosadne uświadomienie kierowców:

W spocie pokazujemy, że nasze zachowanie za kierownicą ma realny wpływ na życie innych osób. Właśnie dlatego widz ma wolny wybór – to od niego zależy, jak skończy się pokazana historia. Wierzę, że dzięki temu poruszymy wyobraźnię kierowców i wpłyniemy na ich postawy. Każdy zaangażowany w realizację tej produkcji strażak czuł, że jest to wyjątkowy projekt, o ogromnym znaczeniu społecznym

Obowiązek „jazdy na suwak”

Nowelizacja zawiera także inną istotną zmianą. Od tej pory na polskich drogach będzie obowiązywała „jazda na suwak”. To oznacza, że kierowcy poruszający się pasem kontynuowanym, będą musieli wpuszczać pojazdy, które zatrzymały się albo zwolniły przed zwężeniem, albo końcem swojego pasa.

Przepisy ws. korytarza życia – będą mandaty

Za nieprzestrzeganie nowych przepisów będą mandaty. Nowelizacja prawa o ruchu drogowym wejdzie w życie po 21 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. To oznacza, że będą obowiązywać jeszcze w tym roku. Za ich nieprzestrzeganie policjanci mogą wystawiać mandaty. Ich wysokość nie jest jeszcze dokładnie ustalona, ale na pewno będzie mieścić się w widełkach od 20 do nawet 500 zł.

Źródła: warszawawpigulce.pl
Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Twitter, YouTube

Polecane

Może Cię zainteresować