×

Przedłużenie zamknięcia granic. Nowe ograniczenia dla Polaków pracujących poza krajem

Wprowadzono przedłużenie zamknięcia granic, a także nowe ograniczenia dla osób pracujących za granicą. Jak stwierdził minister Kamiński: „mają oni dwa dni, by ustabilizować swoją sytuację zawodową”.

Przedłużenie zamknięcia granic

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że zamknięcie granic potrwa dłużej niż wcześniej zakładano. Przedłużono je o 20 dni, czyli aż do 13 kwietnia. Nie wiąże się to jednak z całkowitą blokadą granicy.

Jak tłumaczy Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji:

Nie oznacza to oczywiście zamknięcia na przepływ towarów. Absolutnie, nie ma żadnych ograniczeń i wszelkie towary, które są niezbędne dla naszych obywateli i dla naszego kraju, dalej płynnie przekraczają granice.

Zaostrzenia dla Polaków pracujących przy granicy

Nowe obostrzenia dotyczą obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, którzy pracują za granicą, ale mieszkają w Polsce. W piątek bowiem granica zostanie zamknięta dla tych osób, a powracający będą podlegali obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.

Jak tłumaczy minister:

Zaostrzyliśmy ograniczenia dla Polaków pracujących po drugiej stronie granicy. Mają dwa dni, by ustabilizować swoją sytuację zawodową. Po tym okresie, jeśli przekroczą granicę z powrotem do Polski, zostaną poddani 14-dniowej kwarantannie. Tylko do piątku mogą tę granicę swobodnie przekraczać.

Zawodowych kierowców wyłączono z obowiązku kwarantanny. Ich praca jest niezbędna do funkcjonowania państwa oraz obywateli.

Masowe powroty do Polski

Wielu Polaków wciąż wraca z zagranicy przez szalejącą pandemię koronawirusa. Polskie linie lotnicze LOT nie ustają w przewożeniu rodaków z różnych rejonów świata.

Osoby poruszające się samochodami prywatnymi czekają na granicach nawet po kilka godzin. A po sprawdzeniu czeka ich obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna.

Należy przestrzegać nakazu kwarantanny i unikać wyjść poza miejsce zamieszkania.

Źródła: www.se.pl, www.tokfm.pl, www.bankier.pl, polskatimes.pl, www.money.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij