×

Prymas Polski apeluje o odwołanie mszy i nabożeństw na cmentarzach 1 listopada

Prymas Polski apeluje o odwołanie mszy świętych i nabożeństw na cmentarzach w dniu 1 listopada. Chodzi o „zdrowie i bezpieczeństwo wiernych”.

Cmentarze zamknięte na 1 listopada?

Od soboty (24 października) cała Polska znalazła się w czerwonej strefie. Zaostrzono też większość restrykcji epidemicznych. Coraz więcej wątpliwości budzi więc zbliżające się święto przypadające na 1 listopada. Nadal nie ma ostatecznej decyzji dotyczącej funkcjonowania cmentarzy na Wszystkich Świętych.

Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej (23 października) konferencji prasowej został zapytany o ewentualne zamknięcie cmentarzy.

W poniedziałek, wtorek będziemy dokładnie analizować wyniki spływające z ostatnich dni. Decyzja dotycząca ewentualnych ograniczeń i zasad na cmentarzach zostanie ostatecznie podjęta w przyszłym tygodniu. Apelujemy, żeby 1 listopada zostać w domach

– odparł szef rządu.

Dodał, że w dłuższej perspektywie „musimy nauczyć się żyć z pandemią”. Zaapelował także do wszystkich o pozostanie 1 listopada w domach:

Nie wiemy jak długo, czy do wynalezienia szczepionki, czy dłużej. Jeśli można prosić, to zachęcam do odwiedzenia grobów bliskich parę dni wcześniej, kilka dni później. Zostawić to na kilka tygodni później.

Co w tym temacie mają do powiedzenia władze Kościoła?

Prymas Polski apeluje

Głos w sprawie tegorocznego święta Wszystkich Świętych zabrał prymas Polski abp Wojciech Polak. W wydanym komunikacie zwrócił się on do duchownych o odwołanie mszy świętych i wszelkich nabożeństw na cmentarzach. Poprosił także o nieorganizowanie tradycyjnych procesji. Chodzi szczególnie o „zdrowie i bezpieczeństwo wiernych”.

Prymas zaapelował, aby uroczystość Wszystkich Świętych celebrować w kościołach, przy zachowaniu obowiązującego limitu wiernych.

Prymas Polski apeluje również o nieustawanie w modlitwie za zmarłych, chorych, zakażonych i wszystkich, którzy cierpią z powodu pandemii. Niezmiennie prosi także o wzajemny szacunek, solidarność i modlitwę za pracowników służb medycznych, wolontariuszy i wszystkich, którzy w tym trudnym czasie niosą bliźnim pomoc

– podano w komunikacie.

Abp Wojciech Polak przypomniał również, że zgodnie z dekretem wydanym na polecenie Franciszka w tym roku odpust zupełny za zmarłych będzie można uzyskać do końca listopada a nie przez pierwszych osiem dni.

Źródła: www.tokfm.pl, wydarzenia.interia.pl, www.rmf24.pl, www.onet.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować