×

Prognoza pogody na weekend jest koszmarna. Będą burze, deszcze i wichury

Prognoza pogody na weekend. Tegoroczna aura nie przestaje nas zadziwiać. Po fali upałów i długotrwałej suszy, Polskę nawiedzają ulewne burze, wichury, a nawet opady śniegu. Pogoda pod koniec tygodnia nie zapowiada poprawy.

Prognoza pogody na weekend

Zgodnie z prognozami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Polska znajdzie się wkrótce pomiędzy wyżem znad Morza Północnego i południowej Norwegii oraz niżem znad wschodniej Ukrainy. To właśnie nietypowy układ baryczny sprawi, że w kraju wystąpią ulewne opady deszczu, a w Tatrach może spaść nawet pięć centymetrów śniegu.

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego przestrzegają przed górskimi wycieczkami:

Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. W Tatrach deszcz pada nieprzerwanie od tygodnia. Deszcz spowodował, że na górskich szlakach jest ślisko, mokro, a na części ścieżek zalega błoto. Powyżej górnej granicy lasu w wielu miejscach nadal zalega śnieg.

W niektórych rzekach poziom wody może się gwałtownie podnieść. Dziś w ciągu dnia zachmurzenie na terenie całej Polski będzie przeważnie umiarkowane. Na południu i na wschodzie kraju mogą pojawić się gęste chmury z okresowymi opadami deszczu. W górach spodziewane są opady śniegu.

W województwie podkarpackim mogą wystąpić burze, którym będą towarzyszyć intensywne opady deszczu sięgające do 20 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h. Temperatura będzie dość wysoka, a maksymalnie wyniesie od 16°C do 20°C. Nad morzem i w górach będzie nieco chłodniej. Najwyższe temperatury wyniosą tam od 11°C do 15°C. Wystąpi umiarkowany i porywisty wiatr o kierunku północnym.

Pogoda w sobotę

W sobotę, 30 maja na wschodzie Polski pogoda będzie się kształtować pod wpływem niżu znad Ukrainy i Białorusi. Rano na krańcach wschodnich może zwiększyć się zachmurzenie. Na Lubelszczyźnie, na południu Podlasia i wschodzie Mazowsza spadnie 5-10 mm deszczu.

Z kolei na zachodzie Polski utrzyma się pogodna aura. Będzie jednak chłodno. Termometry wskażą od 3 do 6 stopni Celsjusza. W Kotlinie Kłodzkiej wystąpią przymrozki. W ciągu dnia opady deszczu wystąpią na zachodzie i na południu kraju. W Tatrach w dalszym ciągu będzie padał śnieg. Na Lubelszczyźnie prawdopodobnie wystąpią burze. Ilość opadów może sięgnąć do 20-25 mm.

Wzrost prędkości wiatru we wschodniej i północnej Polsce do dość silnego od 10 km/h do 20 km/h z porywami do 60 km/h da się we znaki przechodniom i będzie potęgował odczucie chłodu. Na południu Polski maksymalna temperatura wyniesie od 9 do 14 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze będzie się kształtować w przedziale 14 do 18 stopni.

Pogoda w niedzielę

W nocy z soboty na niedzielę niż przesunie się nad Lubelszczyznę, Podkarpacie i zachodnią Ukrainę. Na południu i południowym wschodzie kraju spodziewane są opady deszczu o umiarkowanym i silnym natężeniu. W ciągu dnia opady lekko osłabną i wystąpią tylko w Karpatach i Sudetach. W Tatrach nadal może padać śnieg.

W miejscach, gdzie wystąpią opady deszczu, temperatura powietrza nadal będzie się utrzymywać w przedziale 12-14 stopni. Tymczasem, w pozostałych regionach wyniesie 17-20 stopni. Wiatr nieco osłabnie i tylko na północy pozostanie umiarkowany lub dość silny, w porywach do 55 km/h.

IMGW ostrzega, że w Małopolsce i na Podkarpaciu opady deszczu mogą spowodować wystąpienie lokalnych wezbrań i doprowadzić do przekroczenia stanów ostrzegawczych. Wszystko wskazuje na to, że weekend zostaną wydane ostrzeżenia hydrologiczne dotyczące przekroczenia stanów ostrzegawczych.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować