×

Prognoza pogody na poniedziałek. Spodziewane są burze, ulewy i gradobicia

Prognoza pogody na poniedziałek może niepokoić. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla większości Polski. Przewidywane są tam burze i gradobicia.

Załamanie pogody

Początek tygodnia przyniesie nagłe załamanie pogody. Po upalnym weekendzie nad Polską przejdą burze i opady deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami dla powiatów położonych na południu kraju.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że należy spodziewać się zjawisk meteorologicznych, mogących spowodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia, a nawet życia. IMGW ogłosił je dla większości powiatów województwa śląskiego, Małopolski i Podkarpacia, a także w województwach: lubelskim, mazowieckim, dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim.

 

Prognoza pogody na poniedziałek

Na tych terenach poniedziałek rozpocznie się słonecznie, ale w drugiej połowie dnia zacznie się chmurzyć. Spodziewane są przelotne deszcze, chwilami ulewne, do 30 litrów na metr kwadratowy. Towarzyszyć im będą burze, lokalnie z gradem i porywami wiatru do 90 kilometrów na godzinę.

Mimo deszczu, ciągle będzie gorąco. Temperatury późnym popołudniem sięgną 26 stopni, a na południu miejscami 27 stopni. W trakcie burz, z powodu wilgotności powietrza, będzie parno i duszno. Meteopaci odczują senność, bóle głowy i kłopoty z koncentracją.

 

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami obowiązują w 18 powiatach: w województwie śląskim dla bielskiego, cieszyńskiego, Bielska-Białej, Jastrzębia-Zdroju, raciborskiego, wodzisławskiego i żywieckiego. W województwie małopolskim alertem drugiego stopnia zostały objęte powiaty: gorlicki, Nowy Sącz, nowosądecki, nowotarski, suski, tatrzański, a w podkarpackim powiaty jasieński, Krosno, krośnieński, leski, sanocki.

Kapryśna pogoda potrwa do wtorkowego wieczoru. Jutro na terenie większości Polski prognozowane są burze i obfite opady deszczu. Niewykluczone są również gradobicia i porywisty wiatr.

 

Źródła: www.polsatnews.pl, www.se.pl, twitter.com
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować