×

Prognoza pogody 20 czerwca. IMGW wydało kolejne ostrzeżenia

Prognoza pogody 20 czerwca. Dzisiejsza pogoda raczej nie przypadnie do gustu osobom, które nastawiły się na słoneczne powitanie pierwszego dnia astronomicznego lata. Choć będzie dziś ciepło, to nie ominą nas intensywne opady deszczu i gradu. IMGW wydało ostrzeżenia I i II stopnia.

Prognoza pogody 20 czerwca

Początek lata przywita nas dość kapryśną aurą. Temperatura przez cały dzień utrzyma się na dość wysokim poziomie, ale mogą dać się nam we znaki deszcz oraz grad. Sobota będzie pochmurna z niewielkimi przejaśnieniami w północnej części Polski.

W dzień mogą pojawić się przelotne opady deszczu. Burze spodziewane są przede wszystkim na krańcach wschodnich oraz lokalnie w centrum kraju. Wystąpią prawdopodobnie w godzinach popołudniowych. Temperatura maksymalna wyniesie 17-18 st. na południu, 20-21 st. w centrum i na wybrzeżu, 24-25 st. na Lubelszczyźnie i Mazowszu. Najcieplej będzie na Warmii, Mazurach oraz Podlasiu, gdzie temperatura osiągnie wartość 26-28 st. Celsjusza

Ostrzeżenia IMGW

W związku z prawdopodobieństwem wystąpienia burz, którym towarzyszyć będzie grad i intensywne opady deszczu, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Przewiduje się, że najniebezpieczniej będzie na północnym wschodzie kraju.

Alerty drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwie warmińsko-mazurskim, w części województwa podlaskiego, łódzkiego i Wielkopolski. W tych rejonach mogą wystąpić burze z opadami deszczu, które miejscami wyniosą od 30 mm do 45 mm. Lokalnie może spaść do 60 mm wody. Wystąpią silne porywy wiatru, które lokalnie mogą sięgać do 100 km/h. Spodziewany jest także grad.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia zostały wydane dla północnej części województwa podlaskiego, południowej części województwa łódzkiego oraz części Wielkopolski. Mogą tam wystąpić burze z opadami deszczu. Szacuje się, że miejscami spadnie od 20 mm do 30 mm wody, lokalnie do 40 mm. Wiatr osiągnie prędkość do 80 km/h. Możliwy jest grad. Dla części województwa dolnośląskiego obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Z prognoz IMGW wynika, że mogą tam wystąpić opady deszczu sięgające od 25 mm do 30 mm. Miejscami nawet do 40 mm.

Ostrzeżenia hydrologiczne

IMGW wydał dla większości kraju ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia. W przypadku części województwa dolnośląskiego obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia wynikające z obserwowanych oraz prognozowanych opadów deszczu.

Wiadomo już, że w zlewni górnego Bobru, górnej Kwisy oraz górnej Nysy Łużyckiej stany wody przekroczą stany ostrzegawcze. Lokalnie możliwe jest krótkotrwałe przekroczenie stanów alarmowych. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydano także w części województwa opolskiego i śląskiego. 

W komunikacie możemy przeczytać:

W zlewniach Olzy i Psiny w sytuacji wystąpienia opadów burzowych możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące gwałtownych wzrostów stanów wód wydano dla województw: mazowieckiego, podlaskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, zachodnio-pomorskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, większej części opolskiego i dolnośląskiego i północnej części województwa lubelskiego.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić warunki sprzyjające niebezpiecznym zjawiskom meteorologicznym, mogące powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia wiąże się z możliwością wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które powodują duże straty materialne i zagrożenie zdrowia czy życia.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować