×

Problemy psychiczne Doroty Szelągowskiej. Opowiedziała o wszystkim

Problemy psychiczne Doroty Szelągowskiej zamieniły życie celebrytki w istny koszmar. Prezenterka telewizyjna opowiedziała szczerze o tym, jak leczyła się psychiatrycznie. Jej wyznanie ma sprawić, że temat chorób psychicznych przestanie być traktowany jako wstydliwy i stygmatyzujący.

Kampania medialna

Zdrowie psychiczne to kwestia, która za sprawą trwającej pandemii koronawirusa stała się wyjątkowo istotna. Na skutek długotrwałego zamknięcia w domach oraz redukcji kontaktów interpersonalnych psychika wielu ludzi uległa nieodwracalnym zmianom. Eksperci od dawna przewidywali, że jednym z najgorszych skutków COVID-19 będą nie tyle powikłania po przebytym zakażeniu, co nieodwracalne zmiany psychiczne. Lekarze straszyli, że najmocniej mogą ucierpieć dzieci i młodzież, które są wyjątkowo wrażliwe na czynniki ryzyka.

W związku z dużą skalą problemu, w mediach ruszyły rozmaite kampanie mające na celu wzrost świadomości na temat chorób psychicznych. Stale przybywa gwiazd, które publicznie przyznają, że osobiście przeszły przez piekło zaburzeń psychicznych. Sebastian Fabjański, Julia Wróblewska, Kasia Kowalska, czy Kayah to tylko niektóre gwiazdy, które przyznały, że leczyły się bądź nadal leczą się psychiatrycznie. Teraz psychicznego „coming out’u” dokonała również Dorota Szelągowska.

W ramach akcji #zdrowiewgłowie zapoczątkowanej przez fundację „TVN Nie jesteś sam”, mającej na celu sfinansowanie budowy nowoczesnej placówki specjalizującej się w ratowaniu zdrowia psychicznego najmłodszych, celebrytka zdobyła się na szczere wyznanie.

Problemy psychiczne Doroty Szelągowskiej

W wywiadzie udzielonym dla „Dzień dobry TVN”, Dorota Szelągowska opowiedziała o swoich zmaganiach z zaburzeniami psychicznymi. Przyznała, że przez wiele lat korzystała z pomocy psychiatry. 

Ja sama miałam wiele lat temu nerwicę lękową i miesiącami nie wychodziłam z domu (…). Miałam non stop ataki paniki. Miałam psychiatrę, rodzinę i terapeutę za sobą, ale wiem, co to znaczy, kiedy jesteś bezsilny wobec siebie, kiedy nie możesz złapać nadziei.

Świadectwa Doroty Szelągowskiej oraz innych postaci ze świata show biznesu pokazują jak wielka jest skala problemu zaburzeń psychicznych w Polsce.

Dorota Szelągowska ma nadzieję, że jej wyznanie będzie dodatkowym impulsem do wzrostu zainteresowania tematem zdrowia psychicznego. Ze względu na to, że kondycja dziecięcej psychiatrii w Polsce jest bardzo zła, pandemia zaowocowała licznymi zgonami także wśród najmłodszych. Depresje, próby samobójcze czy akty agresji to tylko część problemów, które spotykają dzieci i młodzież.

To, co się dzieje w Polsce z psychiatrią, jest dramatem. Pandemia pogrążyła psychiatrię. Ludzie popełniają samobójstwa, ludzie nie mają z kim porozmawiać. To jest ostatni moment, żebyśmy coś z tym zrobili. Zdajmy sobie sprawę, że to nie jest kwestia, że my leżymy. My umieramy.

Fotografie: Facebook , Instagram

Może Cię zainteresować

zamknij