×

Prezydent Warszawy apeluje do mieszkańców: „Nie podróżujcie wtedy komunikacją”

Prezydent Warszawy apeluje do mieszkańców, by powstrzymali się od korzystania z pojazdów transportu miejskiego w godzinach porannego szczytu. Jego zdaniem, pracodawcom też się nic nie stanie, jeśli pozmieniają godziny pracy.

Sytuacja epidemiologiczna

W środę 21 października padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 040 nowych przypadkach Covid-19 i 103 zgonach z powodu tej choroby. Kilka dni wcześniej, w piątek odnotowano niewiele mniej, bo 9 622 zakażeń koronawirusem, co było najwyższym wynikiem od początku pandemii, dopóki nie przebił go dzisiejszy.

Już nawet do rządzących dotarło, że sytuacja nie jest najlepsza. Minister zdrowia, który do niedawna zapewniał, że możemy spodziewać się przyrostu nowych zachorowań na poziomie 2 tysięcy dziennie, a potem zmienił zdanie na 5 tysięcy na dobę, zauważył, że liczba pacjentów z Covid-19 z tygodnia na tydzień ulega podwojeniu. W ten sposób wkrótce dobowa liczba zakażeń może w Polsce sięgnąć nawet 30 tysięcy.

Na razie rządzący prześcigają się w pomysłach, jakby tu ograniczyć liczbę zachorowań, nie narażając się Episkopatowi. W pierwszym rzucie na pożarcie poszła branża fitness, chociaż przestrzegała znacznie surowszych rygorów sanitarnych niż kościoły. Jako kolejne do zamknięcia przewidywane są kina, teatry, branża weselna, a także kosmetyczno-urodowa.

Koronawirus w Polsce 27 września
Twitter

Prezydent Warszawy apeluje

Zagrożeniem epidemiologicznym są też pojazdy transportu miejskiego, ale one akurat muszą funkcjonować. W tej sytuacji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwrócił się do mieszkańców miasta z apelem, by, jeśli to możliwe, powstrzymali się od korzystania z transportu publicznego w godzinach szczytu:

Apeluję do wszystkich, którzy tylko mogą aby nie podróżować komunikacją miejską w szczycie między godziną 8, a 9. Apeluję również do pracodawców aby umiejętnie rozkładać pracę dla zespołów, tak aby wszyscy nie musieli udawać się do pracy w tym samym czasie. Jedna grupa może rozpoczynać wcześniej i szybciej kończyć pracę.

Taka synchronizacja, przy dobrej woli wszystkich stron, jest możliwa. Obecnie po warszawskich ulicach krążą wszystkie dostępne autobusy i tramwaje, czyli dużo więcej niż zwykle. W celu zapewnienia zalecanego dystans w środkach komunikacji miejskiej, na ulice wyjechały wszystkie pojazdy i kursują częściej niż dotąd.

Zgodnie z zapowiedziami, ruszyły również kontrole, które sprawdzają, czy limity w transporcie miejskim zostały zachowane, zwłaszcza w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Jak dodał prezydent miasta i to zdanie podziela zresztą większość polityków, bez względu na opcje polityczną, no może za wyjątkiem Konfederacji, najlepiej byłoby, gdyby kto może, pracował zdalnie.

Jutro Miasto Stołeczne Warszawa wypuści na ulice/tory cały dostępny tabor. Do pracy kierujemy wszystkie załogi. To…

Opublikowany przez Rafała Trzaskowskiego Niedziela, 18 października 2020

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, www.facebook.com
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij