×

Prezydent Haiti Jovenel Moise zamordowany! „Grupa osób wtargnęła do rezydencji”

Świat obiegła szokująca wiadomość. Prezydent Haiti został zamordowany, a jego żona cudem uniknęła śmierci. Zabójcy byli świetnie przygotowani do ataku.

Prezydent Haiti zamordowany

Grupa napastników wdarła się na teren prywatnej posiadłości w nocy z wtorku na środę. W wyniku ataku prezydent Haiti Jovenel Moise został zamordowany przy użyciu broni palnej. Zabójcy wcześniej zlikwidowali jego ochronę, a żona prezydenta cudem uniknęła śmierci. Obecnie przebywa teraz w szpitalu z raną postrzałową.

Premier Claude Joseph przekazał, że przejął władzę w kraju. Potępia „nieludzki i barbarzyński akt” oraz wzywa obywateli do zachowania spokoju. Polityk uspakaja, że siły zbrojne oraz policja trzymają rękę na pulsie i kontrolują sytuację.

Jovenel Moise pełnił funkcję prezydenta od 7 lutego 2017 roku. Wcześniej kandydował w wyborach w 2015 roku, kiedy prezydent Michel Martelly mianował go kandydatem Haitańskiej Partii Tèt Kale. Jednakże wyników nie uznano, pomimo interwencji specjalnej komisji wyborczej. Ostatecznie wybory powtórzono pod koniec 2016 roku i wówczas bezapelacyjnie wygrał w nich Moise. Przed polityką był on przedsiębiorcą, inwestującym w przemysł motoryzacyjny, energetyczny oraz rolniczy.

To czwarty prezydent Haiti, który zginął w trakcie pełnienia obowiązków.

Biedny i niestabilny region

Haiti uzyskało niepodległość od Francji 1 stycznia 1804 roku. Niestety pomimo tylu lat wolności, kraj nigdy nie podniósł się ze wszechobecnej biedy i zacofania. ONZ od lat 80 XX wieku notuje wciąż opadające wskaźniki społeczne i gospodarcze. W wyniku głodu i problemów ekonomicznym mieszkańcy wyspy zdewastowali całe środowisko naturalne. Dawniej Haiti w prawie 80 proc. pokrywały bujne lasy, dziś na terenie kraju mamy zaledwie kilka procent zalesienia terenów.

Agresywne rybołówstwo przyczyniło się do dewastacji naturalnej populacji zwierząt wokół wyspy, co jeszcze bardziej pogłębiło problemy z żywnością. Ogromnym ciosem dla Haiti były klęski żywiołowe w 2010 roku, które zdewastowały ubogi kraj.

Te wszystkie problemy powodują, że Haiti jest jednym z najbardziej niestabilnych politycznie krajów, gdzie walki o władzę często prowadzą do fizycznych starć. Na liście ONZ Haiti znajduje się na 153 pozycji z 177 krajów jeśli chodzi o wskaźniku rozwoju państw świata.

Źródła: wiadomosci.onet.pl, www.polsatnews.pl, wiadomosci.gazeta.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij