×

Nie wiesz, jak wybrać odpowiednie prezenty pod choinkę? Oni zrobią to za Ciebie!

Zwyczaj dawania sobie upominków pod choinkę znany jest od wieków, ale i tak co roku pojawia się problem, jak wybrać odpowiednie prezenty na święta. Cóż, zakupy dla bliskich faktycznie bywają trudne. Na szczęście istnieją sposoby ułatwiające wybór prezentu i to takiego, z którego obdarowywany będzie naprawdę zadowolony.

prezenty na święta 2019
Freepik

Tradycja dawania prezentów na święta

Zwyczaj dawania sobie podarunków w okresie świątecznym jest praktykowany niemal na całym świecie. Początków tej tradycji można doszukiwać się w starożytnym Rzymie, gdzie obchodzono tzw. saturnalia, czyli doroczne święto ku czci boga rolnictwa Saturna. Zawieszano wtedy wszelkie prace, organizowano przyjęcia i wzajemnie obdarowywano się drobnymi prezentami.

Upominki gwiazdkowe kojarzono też z darami, jakie składali Trzej Królowie Dzieciątku Jezus podczas wizyty w Betlejem. W Polsce zwyczaj dawania prezentów z okazji Bożego Narodzenia jest stosunkowo młody. Sięga XVIII wieku, ale początkowo funkcjonował tylko wśród bogatej arystokracji. Na wsiach przyjął się dużo, dużo później.

prezenty na święta 2019
Freepik

Kto przynosi prezenty pod choinkę?

Chociaż św. Mikołaj przynosi upominki już 6 grudnia, to podarunku możemy się spodziewać również w Wigilię. Znajdziemy go pod choinką i rozpakujemy zaraz po uroczystej kolacji.

Co ciekawe, w zależności od regionu naszego kraju, świąteczne prezenty „przynoszą” różne osoby:

  • Gwiazdor (Wielkopolska, Kujawy, Kaszuby, Pomorze Zachodnie);
  • Dzieciątko (Górny Śląsk);
  • Gwiazdka (Dolny Śląsk, Opolszczyzna);
  • Aniołek (Małopolska);
  • krasnoludki (Płaskowyż Tarnogrodzki);
  • Dziadek Mróz (głównie przy wschodniej granicy).
prezenty na święta 2019
Freepik

Prezenty na święta

Kiedyś wręczano sobie nawzajem tylko drobne upominki, tj. słodycze, ręcznie wykonane pamiątki. Z czasem podarunki dawane na gwiazdkę stały się jednymi z najważniejszych w ciągu roku. Tylko, jak wybrać odpowiednie prezenty na święta?

Sprawa jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Żyjemy bowiem w czasach, w których nie brakuje towaru na półkach, a dzieci i dorośli „mają już wszystko”.

Owszem, zdarza się, że w niektórych rodzinach nadal królują mandarynki oraz skarpetki pod choinką, ale jeśli zależy Ci na tym, by Twoi bliscy dostali wyjątkowe prezenty, zgodne z ich zainteresowaniami, to musisz się nieco bardziej postarać.

prezenty na święta 2019
MediaExpert

Jak wybrać odpowiedni upominek na gwiazdkę?

Domyślam się, że nie masz czasu biegać po sklepach w poszukiwaniu idealnych prezentów i to w dobrej cenie. Na szczęście są sprzedawcy, którzy znacznie ułatwiają klientom podjęcie szybkiej i trafnej decyzji o zakupie danego produktu. A to wszystko dzięki tzw. „prezentownikom”.

Najlepszym tego przykładem jest Media Expert, który dopasuje idealny prezent do konkretnej osoby i to bez wychodzenia z domu. Wystarczy odpowiedzieć na dwa proste pytania, by już po chwili wyświetliły się ciekawe propozycje. Pierwsze z nich dotyczy osoby, dla której szukasz prezentu (dla niej, dla niego, dla dziecka, dla Babci i Dziadka, dla całej rodziny), a drugie, czym się ona pasjonuje, co jest dla niej ważne.

Jest też kategoria „dopasuj budżet”, dzięki której możemy określić, ile maksymalnie chcemy wydać na podarunek (do 100 zł, 300 zł, 500 zł, a może powyżej 1 000 zł?).

Przedstawiane są oferty na każdą kieszeń, a zakupy przy pomocy prezentownika – szybkie i wygodne. W dodatku, w jednym miejscu można wybrać upominki dla wszystkich członków rodziny. Czyż to nie genialne?

Nie trać czasu, bo święta tuż, tuż… Wybierz i zamów już dziś idealne prezenty dla swoich bliskich!

Fotografie: TheAtlantic (miniatura wpisu), Freepik.com

Może Cię zainteresować

zamknij