×

Premier wprowadził drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP w całym kraju

Premier wprowadził drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP. Ma on za zadanie przeciwdziałać zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Chodzi o II turą wyborów prezydenckich.

Premier wprowadził drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP

Jak podało w czwartek (9 czerwca) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające w całej Polsce drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP. Wprowadzono go na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych.

Stopień BRAVO-CRP będzie obowiązywać w całym kraju od piątku 10 lipca, od godz. 00:01, do poniedziałku 13 lipca, do godziny 23:59. II tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się w niedzielę 12 lipca.

II stopień alarmowy w całym kraju wprowadzono także tuż przed I turą wyborów. Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Co dokładnie oznacza ten, który zaczął już obowiązywać w całej Polsce?

Bezpieczeństwo komunikacji elektronicznej

Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 roku, wzmożonemu monitorowaniu podlega stan bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub tych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej. Ponadto, monitorowane i weryfikowane jest również, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej. A także:

  • Sprawdzanie dostępności usług elektronicznych.
  • Zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów.
  • Wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
  • Informowanie personelu instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności.

W oficjalnym komunikacie MSWiA podkreśla, że:

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym Policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, tech.wp.pl, www.cyberdefence24.pl
Fotografie: a href=httpstwitter.comTomaszBrackastatus1280167017992146946photo1Twittera (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij