×

Morawiecki ogłosił alarm dot. „zdarzenia o charakterze terrorystycznym”. Polacy są przerażeni

Już wczoraj, czyli 23 stycznia premier Morawiecki ogłosił alarm w całej Polsce. To dwa szczególne rodzaje alertów, które będą obowiązywać przynajmniej do środy 29 stycznia, do godziny 23:59. O jaki alarm chodzi? Co dzieje się w naszym kraju?

Premier ogłosił alarm w całej Polsce

Zarządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego wprowadzono pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP na terenie całego kraju. Alerty tego typu dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Z kolei drugi rodzaj alarmu, to tzw. BRAVO, który został wprowadzony w Małopolsce ze względu na zaistnienie zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. W całym województwie obowiązuje drugi stopień alarmowy. Czy to oznacza, że mamy się czego obawiać?

Rocznica wyzwolenia Auschwitz

W tym roku obchodzimy 75. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau. I to właśnie z tego powodu wprowadzono alerty w kraju.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, wydanym przez MSWiA:

Wprowadzenie stopni alarmowych ma charakter prewencyjny i jest związane z uroczystościami upamiętniającymi 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Takie środki podejmuje się w czasie ważnych wydarzeń. Szczególnie takich, które mogą wzbudzać kontrowersje. Alarm ma służyć temu, by zachować szczególną ostrożność.

Będzie obowiązywał do 29 stycznia i skończy się dokładnie tuż przed północą. Jedyną widoczną zmianą mogą być wzmożone kontrole w obiektach użyteczności publicznej oraz środkach komunikacji.

Wszelkie nietypowe zachowania i sytuacje, które mogą zaniepokoić, powinniśmy natychmiast zgłaszać policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997!

Miejsce zagłady…

Obóz Auschwitz-Birkenau to były niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny. Po II wojnie światowej, to miejsce zagłady stało się symbolem ludobójstwa i terroru.

Niemcy utworzyli go w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia. W obozie ginęli Żydzi, ale też Polacy i Romowie.

Ostatni apel generalny odbył się w KL Auschwitz 17 stycznia 1945 r. Komór gazowych użyto po raz ostatni 28 listopada 1944 r. Później rozpoczęło się palenie dokumentów i zacieranie śladów…

Obóz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r., gdy około godziny 15.00 żołnierze 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego otworzyli bramy KL Auschwitz

Alerty budzą grozę, nawet te profilaktyczne

Chociaż wydaje się, że niemal każdy dorosły Polak pamięta o tych potwornych zdarzeniach, to stopnie alarmowe wprowadzane podczas uroczystości związanych z ich upamiętnieniem nadal wzbudzają dezorientację wśród naszych obywateli.

Każdy alarm budzi niepokój, nawet, jeśli jest wprowadzany jedynie w ramach „przewidywalnego zagrożenia”. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy bać się wyjść z domu, tylko by zwracać szczególną uwagę na nietypowe zachowania, przede wszystkim w czasie obowiązywania alertów.

Źródła: www.fakt.pl, auschwitz.org, dzieje.pl
Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować