×

Premier Morawiecki zapowiada nowe obostrzenia na święta Bożego Narodzenia

Premier Morawiecki zapowiada nowe obostrzenia na święta. Jakie? Dowiemy się tego w najbliższych dniach. Premier przyznał podczas konferencji prasowej, że rząd rozważa także zaostrzenie restrykcji wobec osób niezaszczepionych.

Koronawirus w Polsce – raport z 6 grudnia 2021 r.

„Mamy 13 250 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem” – poinformował dzisiaj resort zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 8 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 17 osób.

Nowe przypadki zakażeń pochodzą z województw: mazowieckiego (2116), śląskiego (1638), dolnośląskiego (1408), małopolskiego (1290), wielkopolskiego (1029), pomorskiego (990), zachodniopomorskiego (962), łódzkiego (722), lubuskiego (536), ujawsko-pomorskiego (526), opolskiego (502), podkarpackiego (365), warmińsko-mazurskiego (327), świętokrzyskiego (300), lubelskiego (285), podlaskiego (148).

Czyżby koronawirus zaczął się wycofywać? Na entuzjazm zdecydowanie za wcześnie. Po pierwsze, raporty z poniedziałku zazwyczaj przedstawiają znacznie mniejszą liczbę zakażeń. A po drugie, wielu chorych nie wykonuje testów mimo objawów zakażenia. W dodatku liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalach jest najwyższa od 30 kwietnia.

Premier Morawiecki zapowiada nowe obostrzenia

Od wielu dni powraca temat zaostrzenia restrykcji, jednak póki co politycy wypowiadali się na ich temat w dość ostrożny sposób. Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, podczas której padły pytania związane z sytuacją epidemiczną.

Premier zapowiedział, że jutro lub pojutrze poznamy szczegóły dotyczące nowych obostrzeń, związanych ze świętami Bożego Narodzenia oraz wariantem Omikron.

Minister Niedzielski przedstawił niedawno pierwszy zestaw wzmocnienia zaostrzeń, a jutro lub najpóźniej pojutrze przedstawimy drugi. On będzie się wiązał z sytuacją świąteczną, będzie odpowiedzią na mutację Omikron. Obecny stan spraw przedstawia się bardzo niedobrze. Jest bardzo dużo zgonów, przede wszystkim to są osoby niezaszczepione

– mówił premier.

„Zestaw wzmocnienia zaostrzeń” to pakiet, który wszedł w życie kilka dni temu. Chodzi o obostrzenia dla podróżujących za granicę, wracających do kraju, jak i restrykcje krajowe – głównie nowe limity osób, obowiązujące w miejscach publicznych od 1 grudnia.

Limit jednej osoby na 15 mkw. obowiązuje na siłowniach, w klubach i centrach fitness, w muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, kongresach i konferencjach. Maksymalnie 100 osób może uczestniczyć w zgromadzeniach i uroczystościach, jak wesela, komunie, konsolacje i spotkania, a także podczas dyskotek. Limit jednej osoby na 15 mkw. obowiązuje również w obiektach handlowych, a limit 50 proc. obłożenia obowiązuje w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych.

Premier zaapelował, by szczepić się przeciwko koronawirusowi. Nie wykluczył, że niezaszczepieni będą objęci dodatkowymi restrykcjami.

Będziemy wzmacniać mechanizmy szczepienia, obowiązkowości w przypadku niektórych zawodów. Będziemy dyskutować o wzmocnieniu obostrzeń w niektórych miejscach, w szczególności dla osób niezaszczepionych

– zaznaczył premier.

Fotografie: Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij