×

Premier Morawiecki pogratulował Dudzie zwycięstwa. Pokonał mistrza świata!

Premier Morawiecki pogratulował Dudzie. Zwycięstwo 22-letniego Polaka w prestiżowym turnieju szachowym nad mistrzem świata, Norwegiem Magnusem Carlsenem to niebywałe osiągnięcie. Jan Krzysztof Duda przejdzie do historii.

Premier Morawiecki pogratulował Dudzie

W ostatnim czasie nazwisko premiera Morawieckiego jest wymieniane głównie w kontekście trwającej epidemii koronawirusa oraz wprowadzanych w związku z tym obostrzeń. Miłą odmianą jest publikacja przez Mateusza Morawieckiego wiadomości niezwiązanych z COVID-19.

Premier na swoim koncie na Twitterze opublikował post, w którym złożył oficjalne gratulacje 22-letniemu Janowi Krzysztofowi Dudzie. Młody zawodnik pokonał wczoraj mistrza świata, Norwega Magnusa Carlsena. Jego występ w turnieju Altibox Norway Chess w szachach klasycznych w Stavanger był niezwykle emocjonujący. Polak w czterech rundach nie wygrał żadnej partii i dopiero w piątej rundzie pokazał na co go stać. Niespodziewanie, uzyskując w końcówce przewagę wieży, pokonał przeciwnika. Po 63. posunięciu Dudy, Magnus Carlsen poddał się.

Szef rządu napisał na Twitterze:

Co za wspaniały dzień dla polskiego sportu! Jan Krzysztof Duda pokonał aktualnego mistrza świata Magnusa Carlsena, przerywając jego serię 125 meczów szachowych bez porażki. Serdeczne gratulacje!

Wczorajszy dzień był wyjątkowy dla polskiego sportu. Oprócz niesamowitego zwycięstwa Jana Krzysztofa Dudy, sukces odniosła także tenisistka Iga Świątek. Zaledwie 19-letnia zawodniczka wygrała wielkoszlemowy turniej French Open. Jej zwycięstwo zapowiadał wcześniej jasnowidz Jackowski.

Wielki sukces Polaka

Zwycięstwo Jana Krzysztofa Dudy skomentował arcymistrz Bartosz Soćko. Trener kadry narodowej mężczyzn także pokonał Carlsena w 2008 roku w meczu szachowej Bundesligi. W ciepłych słowach wyraził się na temat umiejętności Polaka.

Trzeba powiedzieć, że Carlsen zagrał bardzo ryzykownie, bo poświęcił jakość, oddając wieżę za gońca. Obiektywnie może wyglądało to nieźle, ale miał po tym dosyć trudną grę. Po czym zrobił właściwie jeden niedokładny ruch i pozycja była już nie do uratowania. Bronił się trochę na siłę, ale poprzednie rundy pozwalały mu chyba na takie założenie – że Duda się pomyli. Natomiast Janek zagrał dzisiaj naprawdę na swoim poziomie, pierwszy raz w tym turnieju. Miejmy nadzieję, że nie ostatni. W ten sposób cały ryzykowny plan Carlsena nie udał się i nasz reprezentant wygrał dzisiaj fajną partię z mistrzem świata. To wielki sukces.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij