×

Polska zarobi sporą sumę na Mistrzostwach w Rosji. Piłkarze nie mają na co narzekać

To koniec polaków na Mistrzostwach Świata w Rosji 2018. Przed nami już tylko „mecz o honor”, który w najbliższy czwartek o godzinie 16:00 rozegramy z Japonią. Bez względu jednak na wynik spotkania, nasza reprezentacja nie ma już żadnych szans na wyjście z grupy. I choć plan minimum nie został zrealizowany, polska reprezentacja i tak zarobi na mundialu sporo.

Podczas mundialu w Brazylii, który był rozgrywany 4 lata temu, pula do podziału wynosiła 358 milionów dolarów. Teraz kwota ta… wzrosła! O podwyżce zdecydowane pod koniec ubiegłego roku. Wszystkie 32 drużyny, które grają w Rosji, dostaną łącznie 400 milionów dolarów. Ile z tej ogromnej puli powędruje do Polski?

Premie od FIFA

W przypadku mistrzostw świata w piłce nożnej jak i wielu innych turniejów, premia rośnie wraz z awansem drużyny na wyższy szczebel rozgrywek. Każdy z zespołów, który bierze udział w mundialu, otrzyma do podziału kwotę gwarantowaną w wysokości co najmniej 8 milionów złotych. Jak się już domyślacie, taka właśnie kwota powędruje między innymi na konto reprezentacji Polski i innych drużyn, które odpadną na etapie rozgrywek grupowych.

Drużyny, które wyjdą z grup, mogą spodziewać się odpowiednio wyższych premii. I tak oto ekipy, które dostaną się do 1/8 finału, zainkasują po 12 milionów dolarów. Ćwierćfinaliści dostaną natomiast po 16 milionów dolarów. Zajęcie czwartego miejsca wiąże się z premią rzędu 22 milionów dolarów, natomiast za trzecie zostanie przyznane aż 24 miliony dolarów.

Drużyny, które awansują do finału Mistrzostw Świata w Rosji, mogą się spodziewać naprawdę ogromnych premii.
Wicemistrz mundialu dostanie 28 milionów dolarów, a więc o 3 miliony więcej, niż to było cztery lata temu w Brazylii. O 3 miliony dolarów więcej zarobi również zwycięzca tegorocznych mistrzostw. Drużyna, która zdobędzie tytuł mistrza świata otrzyma 38 milionów dolarów! Na tym jednak nie koniec…

Opłata przygotowawcza

Wszystkie drużyny, które brały udział w mundialowych rozgrywkach, otrzymały od FIFA 1,5 miliona dolarów opłaty przygotowawczej.

Premie motywacyjne

Oczywiście premie od FIFA nie są jedynymi pieniędzmi, które zarobią drużyny piłkarskie. Dochodzą tutaj jeszcze często premie od krajowych federacji. Mają one za zadanie dodatkowo zmotywować swoich zawodników do osiągnięcia wyznaczonego celu i tylko wtedy, gdy zostanie on zrealizowany, ustalone kwoty zostają im wypłacane. Dla przykładu, jeśli Niemcy obronią tytuł mistrza świata, każdy z piłkarzy otrzyma dodatkowo od federacji po 350 tys. euro. Choć kwota ta przyprawia o zawrót głowy, jeszcze większych premii w przypadku zwycięstwa mogą spodziewać się Hiszpanie, gdzie każdy z zawodników otrzymałby dodatkowo po… 600 tysięcy euro.

Choć kwoty te są astronomiczne, nie zmienia to faktu, że największą wartość ma tutaj tytuł Mistrza Świata, który może być tylko jeden.

Masz swojego faworyta?

Polecane

Może Cię zainteresować