×

Premia za drugie dziecko. Jakie będą warunki otrzymania dodatkowych pieniędzy?

Premia za drugie dziecko to nowy pomysł Koalicji Obywatelskiej. Choć Prawo i Sprawiedliwość kilkakrotnie już zapowiadało, że nie zamierza kontynuować polityki rozdawnictwa, wszystko wskazuje na to, że pieniądze znów popłyną do rodzin z dziećmi. Takie rozwiązanie wydaje się bardzo niesprawiedliwe.

Polityka rozdawnictwa

Prawo i Sprawiedliwość już niejednokrotnie zarzekało się, że nie będzie otwierać nowych programów, mających na celu pomoc finansową wybranym grupom Polaków. Jakiś czas temu pojawiły się nawet ostrzeżenia, mówiące o tym, że jeśli protesty przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego nie ustaną, to 500+ zostanie anulowane.

Tym razem pomysł wspierania ludzi chętnych do reprodukcji pojawił się jako rezultat interpelacji poselskiej ze strony partii opozycyjnej. Dodatkowa gratyfikacja miałaby być przyznawana kobiecie, która urodziła drugie dziecko nie później niż dwa lata od momentu narodzin pierwszego. Oznacza to, że głównym kryterium w procesie przyznawania premii będzie płodność Polek.

Propozycja wprowadzenia premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka wypłynęła ze strony Aleksandry Gajewskiej z Koalicji Obywatelskiej. Posłanka chciała w ten sposób przypomnieć o deklaracji wicepremier Beaty Szydło z 14 kwietnia 2018 roku. Aleksandra Gajewska tłumaczy:

Ówczesna minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że beneficjentkami nowego pomysłu będą matki, które urodziły drugie dziecko w ciągu maksymalnie dwóch lat od chwili narodzin pierwszego dziecka.

Premia za drugie dziecko

Od przytoczonej przez Gajewską konwencji programowej minęło już ponad 2,5 roku. Mimo to premia nie obowiązuje. Barbara Socha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej ustosunkowała się do interpelacji. Wyjaśniła, że wprowadzenie premii muszą poprzedzić odpowiednie działania.

Propozycja tzw. premii za urodzenie drugiego dziecka mającej stanowić zachętę dla rodziców do podejmowania decyzji o posiadaniu kolejnych dzieci również jest rozpatrywana. Musi ona jednak wpisywać się w szerszy zestaw działań służących rozwojowi rodziny i wymaga jeszcze dalszych prac.

Socha powiedziała, że trwa opracowywanie Strategii Demograficznej, która ma na celu zaprojektowanie działań sprzyjających poprawie sytuacji demograficznej.

Stawia przed sobą 3 główne zadania: zmniejszenie barier do posiadania dzieci, zwiększenie idealnej wielkości rodziny oraz zmniejszenie skali odkładania urodzin w czasie. Omawiany instrument [premia – przyp. red.] stanowi część działań w kierunku realizacji celu ostatniego, jakim jest zachęcanie rodziców do wcześniejszych urodzin, dlatego jest on brany pod uwagę w pracach nad Strategią.

Ewentualne wprowadzenie premii będzie kolejnym ułatwieniem dla rodzin z dziećmi. Bez wątpienia wywoła to falę sprzeciwu innych grup społecznych, które na razie nie mogą liczyć na żadne ulgi ani przywileje.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować