×

9 rzeczy i zachowań, które są zabronione w innych krajach świata. Warto się o nich dowiedzieć

Mało kto interesuje się obowiązującym w innych krajach prawem i zwyczajami. Okazuje się, że tego typu informacje mogą pomóc uniknąć nam nieprzyjemnych zdarzeń chociażby dlatego, że w niektóre z nich naprawdę ciężko uwierzyć!

Oto lista 10 najbardziej niezwykłych rzeczy, które zgodnie z prawem są zabronione w różnych krajach świata.

1. W Wielkiej Brytanii nie można spożywać herbatników w Boże Narodzenie

W 1644 roku Oliver Cromwell zabronił świętowania Bożego Narodzenia, ponieważ uznał to za niemoralne. Wiele świątecznych atrybutów zostało wtedy oficjalnie zakazanych, w tym słodkich bułeczek, czy herbatników – oczywiście tylko w Boże Narodzenie.

Nie było żadnego dekretu, który miałby na celu zniesienie prawa Cromwella, a więc każdy Anglik teoretycznie popełnia przestępstwo podczas jedzenia herbatników w Boże Narodzenie. Nikt się jednak tym nie przejmuje.

2. W Wielkiej Brytanii nie wolno dotykać wielorybów

Wszystkie wieloryby, delfiny i inne ssaki morskie znajdujące się w odległości do 3 mil od brzegu są uważane za własność królowej, więc nie można ich dotykać.

3. W Chinach nie możesz ratować tonącej osoby

W Chinach ratowanie tonących osób jest niezgodne z prawem. Prawo to łączy się z filozofią wschodnią, zgodnie z którą manipulowanie losem drugiej osoby jest niemoralne.

4. We Francji zabrania się całowania na dworcach kolejowych

To prawo obowiązuje zarówno we Francji, jak i niektórych częściach Wielkiej Brytanii.

Prawo weszło w życie po raz pierwszy już w 1910 roku, ponieważ pociągi były często spóźnione przez pary, które namiętnie się żegnały. W rezultacie władze zabroniły całowania się na peronach. Są jednak wyznaczone specjalne strefy do całowania, gdzie zakochani mogą się sobą nacieszyć.

5. We Włoszech zabrania się karmienia gołębi

Karmienie gołębi w Wenecji jest karane grzywną. Ustawa ta ma na celu zapobieganie zabrudzeniom na posągach i zabytkach architektonicznych, które pozostawiały po sobie ptaki.

7. W USA nie ma dostępu do Kinder Niespodzianek

Słynne czekoladowe jajka zostały zakazane w całych Stanach Zjednoczonych odkąd tylko się pojawiły. Zgodnie z amerykańskimi przepisami zabrania się wprowadzania zabawek do żywności z obawy przed zadławieniem się dzieci.

8. W Samoa nie można zapomnieć o urodzinach żony

Samoa jest niezależnym państwem znanym ze swoich niezwykłych praw. Jedno z nich dotyczy urodzin żony. Jeśli mężczyzna o nich zapomni, płaci grzywnę, która ostatecznie trafia w ręce jego drugiej połówki.

9. W Tajlandii obowiązuje zakaz stawania na monetę

Prawo, o którym wszyscy kochający kraje azjatyckie powinni wiedzieć! Patrz uważnie pod nogi, ponieważ niezgodne z prawem jest stawanie na banknoty lub monety, gdzie są wygrawerowane wizerunki wybitnych osób.

Może Cię zainteresować