×

Skandal w jednym z polskich szpitali. Zwłoki przechowywane w straszliwych warunkach!

Prosektorium mieszczące się w jednym z poznańskich szpitali nie ma wystarczającej ilości miejsc do przechowywania ciał zmarłych, które ostatecznie muszą być układane jedno na drugim, na podłodze lub przechowywane w magazynie. Powód? Komora chłodnicza jest w stanie pomieścić zaledwie 6 ciał! To o wiele za mało zważając na fakt, że szpital mieści w sobie około 600 szpitalnych łóżek.

Pracownicy szpitala są zbulwersowani faktem, w jaki sposób obchodzi się z ciałami zmarłych osób. Twierdzą, że żaden człowiek nie zasługuje na takie traktowanie.

Bywa, że zwłoki muszą leżeć jedne na drugich. Bywa też, że z braku miejsca trzeba je zwozić do sąsiedniego magazynu elektryków. Zmarli leżą tu wśród kartonów, skrzynek i śmieci – mówią „Wyborczej” oburzeni pracownicy szpitala.

Niestety, to nie jedyny problem, który dotyczy szpitalu przy Lutckiej. Placówka ma również zdecydowanie za mało wózków do transportowania zwłok. Często są one zastępowane wózkami inwalidzkimi do przewożenia chorych pacjentów. Zdarza się także, że zmarli są przenoszeni w specjalnych workach do „przechowalni zwłok”!

Ze względu na brak miejsc w chłodniach, ciała zmarłych są często przechowywane w pomieszczeniach o zbyt wysokiej temperaturze, przez co znacznie szybciej (w ciągu kilkudziesięciu godzin od zgonu) dochodzi do zmian gnilnych, a co się z tym wiąże, już po tak krótkim czasie zaczyna uwalniać się z nich bardzo nieprzyjemny zapach. Oczywiście, negatywnych skutków może być znacznie więcej, tym bardziej, że zmarli często leżą w szpitalu nawet po kilka dni.

Zastępca dyrektora ds. lecznictwa, Karol Chojnacki, całą sytuację tłumaczy brakiem środków na remont pomieszczeń do przechowywania ciał zmarłych.

Pexels

Mamy świadomość, że zmiany są konieczne i pilne. Wprowadzamy je. Urząd Marszałkowski przekazał nam właśnie na remont 198 tys. zł. Rozpisujemy przetarg. Zamierzamy kupić nie tylko nowoczesne chłodnie, ale też wózki do transportu zmarłych. Wszystkie pomieszczenia do przechowywania zwłok przejdą generalną modernizację. Niewykluczone też, że zmienimy ich lokalizację. – wyznaje pan Karol Chojnacki.

Sanepid już zapowiedział kontrolę w placówce. Czy standardy panujące w poznańskim szpitalu ulegną poprawie? Mamy nadzieję, że TAK.

Polecane

Może Cię zainteresować