×

Poznaj domowe sposoby na pryszcze i wągry!

Praktycznie każdy nastolatek przechodzi w swoim życiu okropny okres, w którym jego twarz atakuje wiele niedoskonałości. Domowe sposoby na pryszcze na twarzy wydają się wówczas za wolno działać, zaś nawet przy ich dłuższym stosowaniu niedoskonałości wcale nie znikają. Jak więc radzić sobie z pryszczami i wągrami, aby zyskać delikatną cerę bez żadnych problemów?

Przede wszystkim walka z trądzikiem nierzadko trwa przez kilka miesięcy, a nawet lat. Wszystko zależy bowiem od tego, w jaki sposób podejdziemy do problemu i czy będziemy rozwiązywać go kompleksowo. Istotne jest również rozpoznanie trądziku, bo domowe sposoby na ropne pryszcze mogą nie być odpowiednie dla osób, które męczą głównie wągry czy tych, które cierpią z powodu trądziku różowatego. Sprawdźmy zatem, jak radzić sobie z cerą trądzikową.

Domowe sposoby na trądzik różowaty

Zacznijmy od jednego z trudniejszych zagadnień, czyli trądziku różowatego. Nie jest on normalnym trądzikiem młodzieńczym, zaś często wydaje się przypominać reakcję alergiczną – na skórze tworzą się większe i mniejsze krostki, skóra jest zaczerwieniona i swędząca w jednych miejscach, a przesuszona i gruba w innych. Przede wszystkim w chorobie tej należy unikać stresów, nagłych zmian warunków i ciężkiego traktowania cery. Zazwyczaj ten rodzaj choroby wymaga profesjonalnego leczenia, jednakże istnieją też domowe sposoby na ten trądzik – zapytaj o możliwość ich stosowania swojego lekarza. Przede wszystkim warto spróbować codziennych okładów z zimnego naparu zielonej herbaty i rumianku. Pomóc mogą też płukanki z dodatkiem olejku lawendowego, jeśli tylko nie jesteśmy na niego uczuleni. Bardzo suche obszary można nasmarować miodem wymieszanym z oliwą oraz mlekiem – taka maseczka dobrze nawilży przesuszoną skórę. Na bardziej jątrzące się niedoskonałości warto użyć papki z wnętrza liści aloesu – będzie goić wszelkie rany i przyspieszać regenerację skóry.

domowe sposoby na pryszcze

Domowe sposoby na pryszcze i wągry

Wągry to małe, czarne kropki, które tworzą się wskutek zatkania porów skóry. Są nieestetyczne, a lubią także przekształcać się w większe krosty. Pomogą na nie przede wszystkim rozmaite peelingi. Możemy je wykonać np. z sody oczyszczonej wymieszanej z wodą – wystarczy delikatnie wymasować twarz taką mieszanką. Dobrze sprawdzają się również glinki, zwłaszcza zielona, a także maseczka z drożdży z dodatkiem mleka.

Zanieczyszczoną i pełną niedoskonałości dobre są również ziołowe parówki, zwłaszcza z rumianku czy krwawnika – trzeba jednak sprawdzić, czy żaden z tych składników nie powoduje uczulenia. Należy pamiętać, aby pryszczy ropnych nie wyciskać i nie traktować peelingiem – lepsze będzie posmarowanie np. startymi ziemniakami, kurkumą z miodem (trzeba tylko uważać, bo kurkuma może zabarwić skórę!) czy sokiem z cytryny.

Dieta w leczeniu trądziku

Wszystkie powyższe domowe sposoby na pryszcze i wągry będą zawodzić, jeśli nie będziesz przestrzegać podstawowych zasad. Przede wszystkim wystrzegaj się żywności przetworzonej, bo będzie ona nasilać objawy trądziku. Jedz dużo warzyw i owoców, czarną herbatę zastąp zieloną; kawę rozpuszczalną – mieloną; kupne napoje owocowe – świeżo wyciskanym sokiem; gazowane napoje – wodą mineralną. To sprawi, że domowe sposoby na trądzik młodzieńczy będą działały o wiele lepiej. Warto dodać również pewną higienę na co dzień: przeciwko trądzikowi działa dobra dawka snu, umiejętność panowania nad nerwami, a także oduczenie się dotykania twarzy.

Może Cię zainteresować