×

Pożary w Australii: „Wygląda na to, że Australijczycy sami podpalają busz”

Doniesienia o pożarach w Australii mrożą krew w żyłach, a wstrząsające zdjęcia płonących lasów i poparzonych zwierząt sprawiają, że trudno mówić o tej sprawie bez emocji. Co w takim razie jest główną przyczyną żywiołu? Szokujące wyznanie policjantów wstrząsnęło Internetem: „Wygląda na to, że Australijczycy sami podpalają busz”

Pożary to wynik podpaleń

Według oficjalnych danych, australijskie władze stanowe aresztowały łącznie 183 osób w Queensland, Nowej Południowej Walii, Wiktorii, Australii Południowej i Tasmanii w związku z odnotowaniem 205 przestępstw związanych z pożarami lasów. Policja ustaliła, że ​​103 pożary w Queensland zostały celowo zainicjowane, a 98 osób, w tym 67 nieletnich zostało zidentyfikowanych jako sprawcy. W Nowej Południowej Walii 24 osoby zostały oskarżone o umyślne spowodowanie pożarów buszu , a kolejne 53 osoby stanęły przed sądem za rzekome nieprzestrzeganie całkowitego zakazu rozpalania ognia.

pożary w Australii to podpalenia 2
Twitter

Kolejne 47 osób zostało oskarżonych o niewłaściwe wyrzucanie zapalonego papierosa lub zapałki. Pożary buszu wywołały w ostatnich miesiącach niszczycielskie skutki w Australii, niszcząc tysiące domów, zabijając co najmniej 25 osób i miliony zwierząt. Jak dotąd płomienie pochłonęły 13 milionów akrów ziemi, czyli obszar dwukrotnie większy od amerykańskiego stanu Maryland.

Surowe kary

Zgodnie z ustawą o przestępstwach w Nowej Południowej Walii, wykroczenia związane z wzniecaniem pożarów buszu podlegają karze do 25 lat więzienia za uszkodzenie mienia z zamiarem narażenia go na niebezpieczeństwo, a 21 lat więzienia za wszczęcie pożaru buszu i lekkomyślność co do jego rozprzestrzeniania się.

Każdy przyłapany na zapaleniu ognia w czasie obowiązywania całkowitego zakazu rozniecania ognia może zostać skazany na 12 miesięcy więzienia i / lub grzywnę w wysokości 5500 USD. Tymczasem każdy, kto widział zapalanie wyrobu tytoniowego w odległości 15 metrów od stosu siana, zboża, kukurydzy lub innych roślin, może również zostać ukarany grzywną w wysokości 5500 USD. Szacuje się, że około 85% wszystkich pożarów lasów jest spowodowanych przez ludzi, celowo lub przypadkowo. Dr Paul Read, współreżyser National Center for Research and Arson powiedział:

Około 85 procent jest związanych z działalnością człowieka, 13 procent to potwierdzone podpalenia, a 37 procent to podejrzenie podpalenia. Reszta jest zwykle spowodowana lekkomyślnym rozpaleniem ognia czy bawiącymi się ogniem.

pożary w Australii to podpalenia 4
Twitter

Na stronie internetowej Monash University, Read napisał:

Jeśli chodzi o naukę, zawsze brakuje „jury” , ale mógłbym się założyć, że to zmiany klimatu wpływają na ekstremalne temperatury. I to jest przerażające dla wszystkich.

Musimy rozsądnie, delikatnie (ale szybko) dostosować nasze sposoby prowadzenia ekonomii i polityki na całym świecie, jednocześnie wzmacniając zdolność do radzenia sobie z klęskami żywiołowymi i katastrofami spowodowanymi przez człowieka. Pożary buszu są przecież kombinacją obu tych czynników.

Wiele osób wezwało również australijskich liderów, którzy nie docenili roli zmian klimatu i globalnego ocieplenia w przyspieszaniu rozprzestrzeniania się ognia. Jeśli chciałbyś pomóc Australii, możesz przekazać darowiznę na rzecz Fire and Rescue w Queensland, County Fire Authority w Victoria lub Wildlife Information Rescue w Nowej Południowej Walii.

pożary w Australii to podpalenia 5
Twitter
Źródła: www.unilad.co.uk
Fotografie: Twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij