×

Ogromny pożar w Los Angeles. Wśród ewakuowanych jest sam Arnold Schwarzenegger

Miniony poniedziałek zapisze się w historii Kalifornii czarnymi, grubymi literami. W Los Angeles wybuchł pożar, który błyskawicznie się rozprzestrzeniał. W konsekwencji zmusił do ewakuacji kilkadziesiąt tysięcy osób. Wśród nich znalazły się takie osobistości, jak chociażby jedna z największych gwiazd NBA LeBron James czy aktor i były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger. Obaj wraz z rodzinami przebywają w bezpiecznych miejscach. Do sieci wyciekły również przerażające nagrania, na których widać płonącą Kalifornię.

Pożar w Los Angeles

Google Maps

Pożar w Los Angeles. Płonące wzgórza, spalone domy, zanieczyszczone powietrze, brak prądu i ewakuacja tysięcy mieszkańców

W poniedziałek nad ranem ogień pojawił w pobliżu muzeum sztuki Getty i bardzo szybko rozprzestrzenił się na okoliczne wzgórza. „Los Angeles Times” informowano o pięciu spalonych domach, zaznaczając, że liczba ta prawdopodobnie już wzrosła. Z powodu szalejącego żywiołu w okolicach zamknięto drogi, a na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles i wielu innych szkołach niższego szczebla odwołano zajęcia. Co więcej ogień spowodował znaczne pogorszenie się stanu powietrza w tzw. Mieście Aniołów.

Konieczna okazała się ewakuacja dziesiątek tysięcy mieszkańców, których życie było zagrożone. Wśród nich znalazł się m.in. światowej sławy koszykarz LeBron James i były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger, który podziękował strażakom za zaangażowaną i pełną poświęcenia walkę z ogniem.

Ewakuowaliśmy się bezpiecznie o 3:30 nad ranem. Jeśli znajdujesz się w strefie ewakuacyjnej, nie zastanawiaj się. Uciekaj stamtąd. Teraz jestem wdzięczny za najlepszych strażaków na świecie, prawdziwych bohaterów akcji, którzy rzucają się na niebezpieczeństwo, aby chronić swoich rodaków z Kalifornii

Na zaistniałą sytuację zareagował także dostawca energii elektrycznej, który postanowił odciąć prąd prawie 2 mln ludzi na północy stanu Kalifornia. Ma nadzieję, że w ten sposób uda się zapobiec kolejnym ogniskom pożarów.

Stan wyjątkowy

Gubernator stanu Kalifornia Gavin Newsom ogłosił stan wyjątkowy w związku z pożarami, które trawią tereny na północ od San Francisco.

Strażacy wciąż walczą z ogniem. Pracy nie ułatwia im silny wiatr, który sprzyja rozprzestrzenianiu się ognia.

Źródła: edition.cnn.com, www.google.com

Może Cię zainteresować

zamknij