×

Bilans pożaru samolotu w Rosji jest tragiczny. Zginęło 41 osób, w tym dwoje dzieci

Pożar samolotu w Rosji ma tragiczny bilans. Łącznie zginęło w nim 41 osób – 40 pasażerów oraz jeden członek załogi. Przypomnijmy, że maszyna Suchoj Superjet rosyjskich linii Aerofłot wylądowała wczoraj awaryjnie na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo. W ułamkach sekund zajęły ją płomienie.

Pożar samolotu w Rosji: przyczyny

W samolocie znajdowało się 78 osób – 73 pasażerów i 5 członków załogi. Maszyna miała lecieć z moskiewskiego lotniska Szeremietiewo do Murmańska. Wiadomo, że krótko po starcie pilot poprosił o zgodę na lądowanie. Tłumaczył, że są problemy techniczne.

Pierwsze wiadomości pochodzące od załogi samolotu wskazywały, że przyczyną pożaru mogło być uderzenie pioruna. Ostatecznie linie lotnicze Aerofłot powiadomiły, że silniki samolotu zapaliły się tuż po awaryjnym lądowaniu. Właśnie to było spowodowane prawdopodobnie uszkodzeniem części instalacji elektrycznej samolotu przez piorun.

Pożar samolotu w Rosji: tragiczny bilans

W niedzielę wieczorem rosyjskie władze oficjalnie poinformowały, że w wyniku katastrofy zginęło 41 osób. Wiadomo, że wśród ofiar jest co najmniej dwoje dzieci.

przerażający pożar samolotu w Rosji

Pasażerowie ratowali bagaże

Okazuje się, że liczba ofiar może być aż tak wysoka ze względu na to, że niektórzy próbowali wyciągnąć z płonącej maszyny swoje bagaże, co zablokowało wyjście z samolotu innym osobom. Oczywiście Agencja Interfax zacytowała jedną z osób bezpośrednio związanych ze śledztwem w tej sprawie:

Niektóre osoby w panice próbowały wyciągać z luków swoje bagaże i nie zdążyły uciec z samolotu, jednocześnie tarasujący wyjście pozostałym pasażerom

Jednak radio Echo Moskwy podaje, że ewakuacja przebiegała dość sprawnie. W przeciwieństwie do poprzednich doniesień miała trwać zaledwie 55 sekund, gdzie czas przewidziany z instrukcją bezpieczeństwa to 90 sekund.

Miejmy jednak nadzieję, że wszystkie okoliczności zostaną wyjaśnione jak najszybciej…

Może Cię zainteresować